Как стана така, че кметът на Хасково продаде на сина си право на строеж върху общински имот без разрешението на общинския съвет и там сега се издига бъдещ хотел? И защо Хасково няма да има модерна болница, а хасковлии ще останат да се лекуват при все така мизерни условия?
Как повечето обществени поръчки се изпълняват и съответно плащат на фирми на семейството на Георги Иванов и защо в крайна сметка прокуратурата мълча и прекратява преписките за неговата дейност?
Хасковлии научават каква е една от сградите преди две седмици, когато е сложена информационната табела. По закон това е трябвало да стане още в началото на строителството през 2006 г. Официално. Неофициално всички говорят, че това е бъдещият хотел на кмета на Хасково.
"А там пише, че изпълнител и собственик на строежа е БЕТА П, а във фирмения регистър можете да прочетете, че едноличен собственик на ЕООД БЕТА П е Павел Георгиев Иванов, който е син на кмета на община Хасково", заяви Антон Иванов, общински съветник от ГЕРБ.
Земята под хотела е общинска. През 2003 година със заповед на кмета Георги Иванов общината продава право на строеж там на Манол Делчев от Първомай за 22 хиляди лева.
"Впоследствие, 2,5 години по-късно, Манол Делчев продава на току що учреденото Бета П ЕООД това си собствено право на строеж с нотариален акт от 28.04.2006 година. Важно е да се подчертае, че това дружество е учредено само месец по-рано. И всъщност един месец след като ученикът Павел Георгиев Иванов е навършил пълнолетие. Възниква естественото съмнение, че това дружество е учредено само и единствено, за да закупи това право на строеж", Антон Иванов.
- Откъде ученикът има пари за това право на строеж?
- А това е въпрос, който е по-добре да попитате него или по-добре баща му.
Хотелът обаче не се простира само в границите, купени от Манол Делчев. Синът на кмета на Хасково придобива и съседната сграда на ТПК на инвалидите. Месец по-късно общината продава още едно отстъпено право на строеж на сграда с разгърната площ 1300 кв. м. за 40 000 лв.
Така се появяват хотелът и конферентната зала с паркингите под нея и стават съседи на хасковската пожарна. По онова време директор на РДВР Хасково е сегашният областен председател на ГЕРБ Иван Петров.
"Според мен и съгласно законите на страната като граничещи с общ имот би следвало ние да бъдем уведомени от общината, тъй като имаме правото на възражение или пък ако искаме да защитим обществения интерес, на МВР респективно, да се опитаме и ние да кандидатстваме за закупуването на този имот, защото ми се струва, че при тези ценови дадености МВР няма да има никакъв проблем да закупи този имот. Пожарната в Хасково има такава нужда, тъй като това крило, което е зад мен точно е много остаряло, вътре помещенията са в окаяно състояние", отбеляза Иван Петров.
"Ами, ако това не е конфликт на интереси, какво друго ще е? Когато в един договор за отстъпване право на строеж, за продажба или за каквото искате, стои от едната страна подписът на кметът на община Хасково, а от друга страна подписа на сина му, аз не знам какво друго може да се нарече конфликт на интереси", коментира Антон Иванов.
Сигналът за сделката вече се разследва от ДАНС
Последната сделка, която подготвя Георги Иванов, е продажбата на хирургическия блок на хасковската болница. Сградата никога не е ползвана, защото поради липса на средства така и не е довършена. Преди седмица Общинският съвет гласува предложението на кмета блокът да бъде продаден, въпреки че малко по-рано са дадени 800 000 лева за неговото боядисване с идеята той да стане болница. Един от съветниците, който гласува против е д-р Евгени Честименов.
"Моето впечатление е, че градът и болницата имат огромна нужда от такава сграда и от ново място, тъй като много от отделенията са в плачевно състояние. Така нареченият хирургически блок на болницата всъщност е една сграда, която може да поеме цялата МБАЛ. Ще намалеят разходите за отопление, ще намалеят разходите за осветление, вероятно по отношение на храната също ще намалеят разходите, тъй като ще бъдат в една сграда транспортирани и няма да се разнасят из различни павилиони, както сега са стационарни отделенията. Даже и когато става въпрос за взаимодействия между различни отделения, много по-лесно е, когато са разположени в една сграда", коментира д-р Евгени Честименов.
В предложението на кмета за продажба няма условие сградата да запази предназначението си като болница. Но дори и там да изникне частно медицинско заведение, хасковлии не могат да си позволят услугите му.
"Това е една сграда, която, ако има нов собственик, той може да направи, каквото си иска с нея, ако иска може да направи хотел, ако иска, може да я събори. Най-губещи са хасковлии. Губят също и останалите общини от област Хасково, тъй като тя си е с функция на областна болница и поема граждани и от други общини", допълни д-р Честименов.
Докато продажбата на болницата е все още само в плановете на общината,
тя вече се е разпоредила с пространството над река Хасковска
През 2002 г. кметът решава да покрие коритото на реката и там да бъдат построени магазини и паркинги.
Сключен е договор с фирма, която трябва да построи всичко. Цената, която общината плаща е, че дава на фирмата 80% от магазините. За себе си оставя едва 20%. Строителят след това продава своите магазини за средна цена около 22 000 лева единия. Общината е по-скромна - за същата квадратура иска между 3000 и 5000 лева.
Продавачът е еднолично кметът Георги Иванов, защото според една общинска наредба той може сам да се разпорежда с имущество под 25 000 лева.
В същото време общински съветници се усъмняват, че законът за водите позволява върху и в река да се строят магазини и паркинги. И се допитват до екологичното министерство, Джевдет Чакърво и Любка Качакова.
"Категорично каза, че се нарушава чл. 143 от Закона за водите и по-точно ал. 4, в която се казва, изрично се забранява покритието на речни участъци. Това вече въпреки изричното обаждане на г-жа Любка Качакова, че не бива да се продават, тъй като има опасност от наводнения и от природни бедствия строителството над реката, то не бе спазена тази инструкция от Министерството на околната среда, беше дадено разрешение и се построиха тези неща над реката", отбеляза общинският съветник Димитър Шалапатов.
Над реката има други интересни обекти. През 2002 г. фирма печели търг да ремонтира и придобие обществена тоалетна от 40 кв. м. След това обаче получава прилежащ терен от около 700 кв. м., за които общината преценява, че търг не е необходим. Днес там има търговски център, а тоалетната не работи.
Тези сделки все още не са стигнали до прокуратурата
Там обаче се занимават със строителството на домове за социално слаби в Хасково. Обществената поръчка се печели от една от многото строителни фирми в града - "Анико".
"Не е интересно кой е спечелил търга, интересното е кой е извършил работата и кой е прибрал парите. Доколкото разбрах, твърдят, че строително-монтажните работи са извършени от фирмите на синовете на кмета, не ги знам точно, а търгът е спечелен от съвсем друга фирма. Тук има погазване на, жестоко погазване, на правилата за провеждане на обществените поръчки като не е упоменат предварително в търга подизпълнителят, който ще работи на къщите", съобщи депутатът от Хасково Иван Стаматов.
Георги Иванов е най-разследваният кмет в държавата
За негови действия има образувани десетки преписки и са образувани няколко следствени дела. Висящи производства има още от първия му от три мандата.
"Тук се говори за над 1100 сделки с недвижими имоти, извършени за 6, 7 години. Вие представяте ли си за каква става въпрос? Обществото губи, Хасково е без нищо вече", отбеляза Иван Стаматов.
По-голямата част от преписките обаче през годините са прекратени
"След като този човек си позволява да нарича прокурорите, и то тези от местната власт тук, продажни и ревизорите от Сметната палата "момченца" и "гълъбчета", вие можете да си представите за какъв чадър става въпрос", допълни Иван Стаматов.
Вчера кметът на Хасково се размина с това
да му бъде повдигнато поредното обвинение за безстопанственост
Заради това, че три години той не връща около 300 000 лева на фирма, с която общината разваля отношенията си, градът трябва да плаща още 120 хиляди лева лихви.
Мярката му за неотклонение за предишното дело - това за подкуп, е "подписка" и той не е задължен да уведоми разследващите, ако напуска страната. Ако до 17 март не дойде да си получи мярката,
ще бъде обявен за местно, държавно и международно издирване
Повече подробности по случая можете да видите в прикачения файл.