Броят на изоставените деца в първите три месеца на 2009 година е по-висок от миналогодишния, сочат данни на социалните служби. Около една трета от изоставените деца имат тежки здравословни проблеми. Единственият им шанс да заживеят в истинско семейство са международните осиновявания, защото няма българи, които да приемат деца с увреждания в семействата си. Една американка вече 13 години помага на деца с увреждания да намерят свой дом и семейство. Репортаж (виж прикачения файл) на Иван Георгиев.
Преди да роди собствено дете, американката Робин Сайзмор осиновява две деца от арменски произход в Грузия. След осиновяването, Робин започва да работи с изоставени деца. За 13 години е намерила родители на 250 деца с мозъчни увреждания и синдрома на Даун.
В дома за медико-социални грижи за деца „Св. Параскева" в София има 38 деца до 3 години. Една трета от тях са с тежки увреждания. В Българя обаче болни деца не се осиновяват.
"Американската култура беше същата преди 30 години. Докторите съветваха семействата, когато им се раждаше дете с увреждане, да оставят детето в такава институция, или да направят аборт", каза Робин Сайзмор, осиновител.
Нагласите на българските осиновители въпреки всичко бавно се променят. През последните години все повече са осиновените деца от ромски произход. За сега обаче децата със специални нужди остават без шанс за осиновяване.
"Има много места в България, в които децата и до ден днешен, децата с увреждания се крият дори от роднините. Когато се роди дете с някакъв проблем, се казва, че то е починало и се настанява в дом", каза д-р Валентина Лихарска, директор на ДМСГД "Св. Параскева".
За много от тези деца осиновяването в чужбина е границата между живота и смъртта. Причина за това са специализираните грижи, които получават децата, когато станат част от социалната система в Съединените щати или страните от Западна Европа. Въпреки че нито едно българско семейство не желае да осинови болно дете, кандидати от чужбина не липсват.
"Изключително е! Всеки ден получаваме обаждания, в които ни казват: "Можете ли да ни помогнете да си намерим дете със синдрома на Даун". Има 2000 семейства в Щатите, които чакат за дете със синдрома на Даун", каза Робин Сайзмор.
"Аз съм се сблъсквала с негативното отношение на хора, които смятат, че тези деца заминават за търговия с органи или за да бъдат експлоатирани - няма такова нещо! Нещата се случват под много строг контрол - както преди, така и след осиновяването и това са вече едни щастливи деца", каза Илонка Райчинова, зам. мин. на правосъдието
Трудно е да се каже точно колко време отнема процедурата по настаняването в дома и вписването на едно дете в международния регистър за осиновяване. Най-честата причина за забавянето е нежеланието на родителите да се откажат от правата си, въпреки че не посещават и не се грижат за децата си. Това обяснява защо домовете са пълни, а деца за осиновяване често няма. Липсва и единна информационна система за състоянието на малчуганите.