
125 души загинаха и близо 300 са ранени при серия нападения срещу хотели в индийския град Мумбай. Това е една от най-дръзките терористични акции досега. Тя продължава и в момента, като терористите държат заложници в два хотела, сред които много чужденци. Няма информация за пострадали българи.
Координираните атаки са били срещу два хотела, кафене, болница, еврейски център и най-голямата ЖП гара в града. При нападенията терористите открили безразборна стрелба, след което са взели заложници в двата хотела и еврейския център. Силите на реда се опитват да установят контрол над двата хотела и напредват етаж по етаж в двата хотела.
Нападателите са мюсюлмани екстремисти и се представят за членове на движението Муджахидини от Декан. Тяхното искане е да бъдат освободени от индийските затвори всички мюсюлмани, осъдени за тероризъм.
От вчера вечерта въоръжени с пушки и експлозиви мъже държат редица луксозни хотели и заведения в Мумбай. По данни на полицията терористите са индийски мюсюлмани, които поискали индийските власти да спрат преследването на мюсюлманите и да освободят от затворите всички ислямисти, арестувани заради подривна дейност. По-рано днес органите на реда предприеха спасителна операция в луксозния хотел Тадж Махал. В комплекса е имало около 50 заложници и петима терористи.
След тежка спасителна операция, кошмарът за заложниците приключи. За останалите пленници и техните семейства ужасът продължава. Според една от спасените, нападателите умишлено търсели чужденци за заложници.
"Малко след 9 чухме изстрели. Гледахме телевизия и от там казаха, че две банди се бият на улицата. Скоро след това говорителите обявиха, че става въпрос за терористична атака", разказа Ваяри Ричард, един от спасените.
Според една от спасените чужденки, терористите търсели за заложници предимно чуждестранни граждани. Това сподели мъжът й, който поддържал връзка с нея от Калифорния.
Това е втората по големина терористична атака в Мумбай за последните 15 години. Вторият по големина град в Индия, който преди 1995 година се казваше Бомбай, е честа мишена на терористични атаки.
Според анализ на индийските специални служби нападенията в Мумбай са подготвени и координирани от радикалната групировка "Лашкар е Тайба", базирана в Пакистан. Групировката бе уличена в организирането на серия бомбени атентати в крайградски влакове около Мумбай през юли 2006 година. Тогава загинаха около 180 души.
Няма информация за пострадали български граждани при атентатите, съобщи говорителят на Министерството на външните работи Драговест Горанов. Градът рядко се посещава от български туристически групи. До там наши сънародници пътуват предимно индивидуално. Част от тях посещават йога центровете например, но след февруари, когато започвали сеансите.
Разговаряхме с една млада българка, която живее в непосредствена близост до нападнатите хотели в Бомбай. Тя е заместник-главен редактор на списание - притурка на най-големия индийски ежедневник Ди Ен Ей. Мила Калан ни разказа, че живее наблизо и е чула експлозиите снощи, но за късмет не е присъствала на планираната вечеря с четирима нейни колеги в един от нападнатите хотели. Те все още са заложници в хотел Трайдънт Оберой.
От параходство БМФ заявиха за bTV , че в момента няма кораб с български моряци, който да пребивава в Мумбай. Единствената българска туристическа група, която обаче е пребивавала в столицата Делхи, се е прибрала рано сутринта. САЩ осъдиха "ужасяващите атаки" в Бомбай
Държавният департамент на САЩ осъди "ужасяващите" атаки в Бомбай, при които загинаха най-малко 80 души, съобщи АФП. "Ние решително осъждаме терористичните атаки, които се случиха в Бомбай, Индия", заяви говорителят на Държавния департамент Робърт Ууд.
ЕС също осъди терористичните атаки в Бомбай
Европейският съюз изрази възмущението си срещу серията атаки във финансовата столица на Индия – Бомбай и изпрати своите съболезнования на жертвите и техните близки. "Френското председателство на Европейския съюз научи с ужас и възмущение за терористичните атаки в Бомбай. Ние ги осъждаме по възможно най-решителния начин", се казва в изявлението на ЕС.