Тя е на 22 години, студентка от Добрич. Ще я наричаме Таня, тъй като иска да не разкриваме самоличността й. След като три лета работи в Гърция, решава да потърси работа в родния град. Явява се на интервю в новооткрито заведение за хранене, одобряват я и й предлагат да започне работа още на следващия ден.

„Представи ми се договор, в който има точно изяснени условия, на мен ми се казаха други, фактически излязоха трети. Точно това не ми харесва. До момента, където съм работила в чужбина, тези неща ги няма - всичко си е точно изяснено, за повечето часове ти се заплаща допълнително. Работила съм в Гърция. Там условията на работа, които ми бяха предоставени, бяха около 8-9 часа работен ден, като всеки допълнителен час се заплащаше. Тук ми предложиха 12-часов работен ден за много по-ниска заплата, но все пак нормална за града. Впоследствие се оказа, че заплатата ще е по-ниска, а часовете ще са повече", разказва момичето.

Още първият й работен ден продължава до по-късно от уговореното. Колеги й обясняват, че се работи, докато има клиенти, а допълнително отработените часове не се заплащат.        

„Свързах се с работодателя. Заявих му, че тези условия, които той ми е предложил, че не са действителни, но той каза в стремежа си да ме накара да се чувствам несигурна, че аз съм тази, която греша". Така Таня решава, че първият й работен ден за този човек ще бъде и последен.

Потърсихме и работодателя. Той не пожела да застане пред камера, но обясни, че работниците му подписват трудови договори преди започване на работа, а ако се натрупат извънредни часове, те се заплащат. И посочи, че само за миналата година са му извършени над 10 проверки от Инспекцията по труда, които не са установили нередности.

Според трудовите инспектори неплащането на извънредно положения труд е едно от най-трудно доказуемите нарушения.

„Работодателите трябва да имат оформени предварителни графици за месеца, да ги държат в обекта. В много случаи би могло да има такива изготвени графици, те да са там, да са съобразени със законовите изисквания, но реално на практика да се стига пак до неспазване на тези графици. И ние това трудно бихме могли да го докажем. В такива случаи се разчита на сведения, събрани от работници, вземаме ги в писмена форма, но е трудно, ако стигнем до съдебно оспорване", обясни Светла Лефтерова - старши юрисконсулт на Инспекцията по труда в Добрич.

Още по-трудно се доказва такова нарушение за минал период. Затова инспекторите препоръчват, ако не се спазва предварителният график, работникът веднага да подаде сигнал в трудовата инспекция. Санкцията за работодателя е от 1500 до 15 000 лева. От началото на годината в заведения за хранене само в Добрич са констатирани 39 нарушения по заплащането на труда.