"Камери ще следят полицаите за рушвети", отбелязва "Сега". Нови полицейски автомобили с камери ще следят дали полицаите вземат подкупи на пътя. За експерименталната идея съобщи вътрешният министър Михаил Миков, който вчера изпробва първата подобна кола при посещението си в столичното Шесто РПУ. "Никой вцял свят не се е преборил с корупцията, но това са мерки, които
действат антикорупционно", заяви Миков. Той разгледа и условията, при които работят дознателите в управлението. Стана ясно, че с пари от бюджета на министерството са купени 160 компютъра за всички разследващи полицаи в София.
"1857 души напускат МВР, назначение получават 1720", отбелязва "Труд". 1857 служители са подали рапорти за напускане на МВР за първите седем месеца на тази година, отчете вчера министър Михаил Миков. Те си тръгват от системата по различини причини, като главната от тях е навършване на определена възраст и достатъчен стаж за пенсия. Други пък са преминали на работа в
ДАНС или в съдебната система кото прокурори и съдии. За същия период във ведомството са били назначени 1720 служители.
***
"Режим на водата в половин България", пише на първа страница "Сега". Занемареното водоснабдяване в съчетание с продължителните горещини и суша доведе до спиране на водата в стотици села и десетки градове. Режимът засега не е засегнал само селищата, в които водата се добива с помпи, но в останалата част от страната язовирите са с намален обем, а алтернативно
водоснабдяване няма. В Панагюрище вчера бе въведено извънредно положение, защото липсата на вода вече заплашва града и околните села с епидемия.
***
Социологическият щаб на "24 часа" коментира ще пропадне ли държавата, ако министър-председателят Сергей Станишев сам не предизвика предсрочни избори. Мненията са обединени под заглавие"Избори сега разболявали". Кънчо Стойчев - "Галъп", е категоричен, че държавата няма да пропадне без предсрочен вот. Държавническият подход изисква 4-годишният мандат да бъде изкаран докрай, освен ако не възникнат форсмажорни обстоятелства. Такива обстоятелства в момента няма.
Васил Тончев от "Сова Харис" напомня, че пред изпълнителната власт в България предстоят изключително отговорни задачи. Поради това всяка загуба на време ще има неблагоприятни последици върху икономиката ни. А предсрочните избори ще доведат именно до това.Според Мира Янова - МБМД, ако Станишев подаде оставка, ще даде добър знак към Европа, че проблемите се осъзнават. Евгений Дайнов - политолог, вещае голям трус наесен, тъй като държавата вече потъва.
Според Румяна Бъчварова - "Маркет линкс", Станишев е решил докрай да докаже, че може да се справи със ситуацията. Държавата едва ли ще пропадне, но ще бъде отложена възможността за вземане на важни решения. Боряна Димитрова - "Алфа рисърч", вижда две възможности пред премиера - правителството да престане да пише екшън планове и да предприеме безкомпромисни действия за отстраняване на некомпетентните и корумпираните или да се примири с ролята на поддържащ актьор в екшъна на Бойко Борисов.
Цветозар Томов - "Скала", е категоричен, че пред държавата има много проблеми, но нито един от тях не е решим чрез предсрочни избори. Даниел Смилов - Център за либерални стратегии, смята, че предсрочен вот би помогнал за избистрянето на алтернативната политическа визия около ГЕРБ и възможните партньори от ЕНП.
***
"Ако не изпълняваме целите, за какво ни е коалицията", казва в интервю за "24 часа" Марина Дикова, заместник-председател на НДСВ. Тя подчертава, че участието на НДСВ в коалицията и евентуалното й напускане не са самоцел. "Ако действително изпълним задачите, които си начертахме и в Катарино, и в Банско, то не виждам причини НДСВ да напуска коалицията, добавя Дикова. Друг въпрос е ако реформите, които чертаем във вътрешнополитически план и в отношенията ни с ЕС, не се случат. Тогава самата коалиция трябва да си даде сметка доколко е полезно нейното съществуване."
***
"Костов е манипулиран тежко от д-р Михайлов", е озаглавено интервюто в "Труд" с д-р Димитър Игнатов, бивш депутат и учредител на ДСБ. Той призовава към сериозни обединени действия на десните партии. "Сигурен съм, че щабът на трите партии, членки на ЕНП - ГЕРБ, СДС и ДСБ, ще започне да набира сила и да работи активно с много хора и организации. И в това ще му е силата - да събере огромен брой мнения, на базата на които ще се разбере кога обществото ще е готово за промяна, за да се вземе нужното решение. Ние не говорим само за смяна на правителството, а за смяна на ориентацията на България. Историческа мисия на българската десница е още веднъж да определи хода на България, вече в рамките на НАТО и ЕС - да скъса връзката с Русия."
"Десните отлагат бунта за зимата", съобщава "Стандарт". Десните размислиха за протеста срещу правителството и отложиха уличните бунтове за зимата. Опозицията и синдикатите се срещат днес в НДК, за да решат какво ще правят. Разговорите ще се водят от заместник-председателите на СДС, ДСБ и ГЕРБ.
"Шефовете на протести са бъдещи министри", прогнозира Кирил Добрев, секретар на БСП по въпросите на младежката политика. В интервю за "Стандарт" той коментира готвените протести така: "Опозицията е доста уплашена, че няма да може да спечели изборите догодина, освен ако не провокира бунтове, улични ексцесии, ако не плаши и подстрекава. Провокират се протести, прави се опит за политизация на чисто професионални искания и конфликти. Чувам, че се обещават високи постове на лидери на браншови и съсловни структури, ако поведат хората си срещу кабинета. Вярвам, че участниците в тези събития ще са малцина, амилионите българи просто ще продължат да си живеят и работят нормално."
***
"Депутати и фермери пак не се разбраха", пише "Земя". Депутати, недоволни млекари и животновъди се видяха вчера в столицата, но не се разбраха кой е виновен за бунтовете в страната. След два часа заседание аграрната парламентарна комисия прие, че е редно правителството да изпълни ангажиментите си към животновъдите, заложен в подписаното двустранно споразумение на 6 август. Протестите ни продължават тази сряда пред МС, защото не сме взели никакви пари, закани се водачът на
млекопроизводителите Андриан Цаконски.
"Туризмът дава хляб на 371 000 души", отбелязва "Труд". Туристическата индустрия в България осигурява 14% от брутния вътрешен продукт и е ценен източник на валута, необходима за балансиране на бюджета. Секторът играе важна роля на пазара на труда, осигурявайки 371 000 работни места през 2007 г., което възлиза на 12,3% от общия брой работни места в страната. Това са изводи от анализ на "Оксфорд бизнес груп", разпространен вчера.
***
"Кастата на еврократите ни излиза доста скъпо", коментира "Сега". Държавата създаде каста от близо 3200 чиновника, които получават двойни заплати, тройни стимули, постоянни командировки и обучения в чужбина, а фактически са напълно неотговорни. Тази бомба е на път да взриви не само цялата администрация, но и системата на държавното управление. Става дума за служителите в различните министерства, които би следвало да отговарят за усвояването на еврофондовете. Дали изобщо ни трябва тази еврокрация? Очевидно резултатите са плачевни. Усвояването е под всякаква критика. Проектите закъсняват с месеци и години. Отгоре на всичко действат и престъпни схеми при усвояването. А на практика виновни или поне административно отговорни няма.
"Още три фирми нарушили правилата на САПАРД", информира "Дума". За нови три фирми е установено, че са нарушили правилата на програма САПАРД, съобщи вчера изпълнителният директор на Фонд "Земеделие" Атанас Кънчев. Фирмите са спечелили проекти и са получили финансиране по програмата. От Фонд "Земеделие" са изпратили писма на уличените в измами с покана за доброволно възстановяване на средствата. Общата сума, която те трябва да върнат е 3 млн. лева.