След като обвиниха капитана на националите ни по волейбол Пламен Константинов, че има "повишени нива на тестостерон в организма си" - проверихме дали човешкият организъм е способен сам да произведе свръх дози от мъжкия хормон. Много продукти се рекламират като завишаващи нивото на тестостерона и респективно увеличаващи положителния ефект върху организма. Защо обаче многото тестостерон може и да навреди - разказва Антон Хекимян...

Всеки един от тези 20-на милиона сперматозоиди, които бушуват в една капка семенна течност са продукт основно на един хормон - тестостеронът. Освен количеството и качеството на спермата - доказано е, че тестостеронът засилва потентността, намалява холестерола и чувствителността към болка.

Активността на организма ни, според доц. Филип Куманов, също се определя до голяма степен от нивото на този хормон - като работоспособността, творческият потенциал, паметта, настроението и дори характерът.

"Човек с нормален тестостерон има предпоставките да бъде жизнен, енергичен с добри физически и умствени постижения - добър и в леглото", каза доц. д-р Филип Куманов от Университетската болница по ендокринология.

От мъжкия хормон тестостерон има и при двата пола, но се различава по своята концентрация и въздействие.

http://static.btv.bg//media/gallery/gallery_photo_263_1582.jpg

Регулацията на тестостероновия синтез изглежда приблизително така: хипоталамусът стимулира хипофизата, която от своя страна активира отделянето на хормона от тестисите. При жените тестостеронът се отделя от яйчниците и надбъбречните жлези.


http://static.btv.bg//media/gallery/gallery_photo_263_1583.jpg
Колкото и продуктивен да е обаче - организмът ни не може да се сам да се предозира с тестостерон.

"Тестостеронът и физиологията му е така нагласена, че при здрав човек фино се регулира - регулация не тестисите и на по-високи нива на хипофиза и хипоталамус - пренасянето от белтъци - а рецепторите регулират протока - има изобилие на приток към клетката, но нейните рецептори държат в определени рамки - фината регулация не позволява клетките да бъдат бомбардирани от излишък на тестостерон", обясни д-р Куманов.

Ако имаме нива на хормона пъти над нормата - то те трябва да са дошли отвън.

При някои хора даването на тестостерон може да покачи мускулната маса и сила - и това се цели от някои, но това е ефект, който е скъпо платен, защото другите органи и системи търпят негативното влияние.

Ниските нива на хормона обаче също носят негативи като смущения в либидото, ниско самочувствие и често са съпътствани от липса на тонус и чувство за слабост.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето