
"Вярвам, че един ден Украйна ще има автономна национална църква и искам благословията на Ваше светейшество за тази мечта, тази истина, тази надежда за нашата държава, за Украйна", заяви държавният глава, обръщайки се към хилядите украинци, събрали се въпреки проливния дъжд да отбележат 1020-ата годишнина от покръстването на Киевска Рус.
Вселенският партриарх присъстваше на церемонията на площада пред Софийския събор в центъра на украинската столица.
"Православието се връща в Украйна, както и украинският език, истината и справедливостта", заяви Юшченко, цитиран от ИТАР-ТАСС. Според него съдбата на киевската митрополия напомня съдбата на украинския народ. "Ние искаме да имаме собствена държава и собствена църква", подчерта президентът.
Православните в Украйна са разделени между църквата, свързана с Московската патриаршия и две разколнически църкви - по-голямата Киевска патриаршия и малката Автокефална църква, непризнати от нито една каноническа православна църква, отбелязва Франс прес.
Църквата майка трябва да подкрепя инициативите за преодоляване на разделението, заяви в отговор Вартоломей и напомни, че Вселенският престол е храм на единството на православието и защитата на вярата. Довечера двамата с Юшченко ще се срещнат с чуждестранните църковни делегации за
тържествата, предаде ИТАР-ТАСС.
Патриархът на Москва и цяла Русия Алексий планира да посети Киев днес и да се срещне с Вартоломей, а в неделя да участва с него в съвместна литургия, пише в. "Вима".
Програмата на московския патриарх е била изготвена преди 15 дни, а от неговото обкръжение казали, че Алексий ще посети украинската столица, въпреки напрежението, възникнало в отношенията с Вселенската патриаршия.
В писмо до Вартоломей патриарх Алексий заплаши вселенската патриаршия със схизма, подобна на онази от 1054 г., довела до разцепление на християнството. Това можело да стане, ако Вартоломей приеме и признае ръководителите на антиканоничните църкви в Украйна, пише в. "Вима".
Столицата на Украйна приключи подготовката за честване годишнината от покръстването на Киевска Рус. Първите гости от чужбина пристигнаха в Киев в четвъртък.
Централно събитие от програмата е литургията, която ще бъде отслужена под открито небе в Киево-Печорската лавра в понеделник. Тогава се празнува паметта на Св. княз Владимир, кръстителя на Русия.
Молебените, кръстните шествия и концертите ще продължат до края на юли.
През 988 г. киевският княз Владимир решил да приеме Светото кръщение и на 1 август жителите на Киев били кръстени във водите на р. Днепър.
Главните улици и площади на Киев вече са украсени с религиозни символи и атрибути.
Юшченко смята да убеди Вартоломей да признае разколническия "киевски патриарх" Филарет. Според киевския в. "Дело", украинските власти ще предложат на Вартоломей "да приеме непризнатата Украинска православна църква на Киевската патриаршия в лоното на Константинополската патриаршия", срещу което категорично се обяви Руската православна църква.
Ако това стане, непризнатата Киевска патриаршия ще се превърне в митрополия, а Филарет ще стане вече не патриарх, а митрополит. От една страна статутът им ще бъде понижен, но от друга, те ще бъдат признати от световното православие.
По-рано Одеският митрополит Агафангел заяви, че властите на Украйна смятат до края на 2008 г. да осъществят сценарий за излизане на Украинска православна църква от Московската патриаршия, допълва ИТАР-ТАСС. (БТА)
Времето