Близо две десетилетия жител на Благоевград се опитва да върне наследствен имот. Общината обаче отказва да възстанови правото на собственост, но с неясни мотиви. Това пречи на потърпевшите да потърсят правата си в съда.  

Вече 18 години Лиляна Андонова обикаля от врата на врата. Сблъскала се е с всички нива на бюрокрацията. Въпреки че има всички необходими документи, които доказват недвусмислено, че е собственик на имота, тази жена не може да получи одобрението на общината.

"Само трябва сега да се нанесе този имот в кадастралния план на Благоевград и да ни се издаде решение, скица от поземлената комисия, че имотът си е наш. Това не се прави умишлено от общината, намират си причини, отказват ни", разказа потърпевшата Лиляна Андонова.

Отказът от администрация не й позволява да потърсят правата си дори в съда. Докато мотивите на общината не бъдат написани черно на бяло, Лиляна няма правно основание да заведе иск, а така нечие бездействие остава скрито и ненаказано.

"Това бездействие поставя гражданите в неловко положение, което дори не е предвидено в законодателството, тъй като те не могат да упражнят своите права. Абсолютно задънена улица, параграф 22, както и да го наречем. За тях би било добре да получат дори и отказ", каза Илко Стоянов, адвокат.

Поредицата от парадокси не свърва дотук. В един от отговорите на десетките жалби и молби от общината казват, проблемът може да бъде решен, ако потърпевшата обедини своята преписка за имота със съседа.

"Сега искат да обединяваме нашата преписка с друга преписка от наши съседи, а на тези съседи е отказано, даже и от Върховния съд", каза потърпевшата.

"Аз не мисля, че това е логично и това не може да се случи спрямо законодателната база. Не може хората да бъдат вкарвани в такава хипотеза и да се обединяват насила, така да се каже. В този случай общината е редно да се произнесе с едно изрично решение, което да каже: „Господа, потърсете си правата по съответния ред", каза адвокатът Илко Стоянов.

От община Благоевград отказаха да застанат пред нашата камера. В писмен отговор ни беше обяснено, че за мястото липсва стара карта, въз основа на която може да се определи местоположение на имота. Освен това имало и спор за мястото от съседи. Само на няколко метра оттук скоро ще се строи голям търговски център.

"Аз искам или да ми приемат помощния план, или да ми откажат, но с точни мотиви за какво ми се отказва. Тогава вече аз мога да отида в съда и там вече ще излезе истината, кой крив - кой прав и на кого е имота. Имотът си стои празен 18 години", каза Лиляна Андонова, потърпевша.

Дългогодишното лутане води единствено до улица без изход, а вратата към български съд остава плътно залостена. За Лиляна остава възможността да потърси справедливост в Съда за правата на човека в Страсбург.