Отчита се общо влошаване на картината на обществено-политическите нагласи в страната. Преди всичко спада доверието в институциите като цяло. Ниският рейтинг на правителството, парламента, съд и прокуратура / доверие в рамките на 10-15% за всяка институция/ за май е в рамките на измерванията от доста месеци насам, и в този смисъл е нещо лошо.

Новото е, че през май има спад и в доверието в институции като местна власт, армия и особено - банковата система. Причината е проста - ако наистина над страната ни е надвиснала опасност от тежки санкции от ЕС общественото мнение е склонно да обвини не само действащите институции, но и партиите - и управляващи, и опозиционни.

***
"Да осветим тайните доходи дори на "душевно богатите", е анализът ва "24 часа". Авторът - Георги Кадиев, е бивш заместник финансов министър, сега общински съветник в София от БСП. Той коментира проекта за закон за конфликт на интереси. "Законопроектите са много необходими. На всички ни е ясно, че няма да хванат с тях цялото скрито имущество на висшите държавни служители. Има десетки начини да покриеш нещата, които притежаваш, и да си само "душевно богат". Но дори и малко повече ред да се въведе, пак е от полза. Затова виждам като много разумна идея урегулирането на работата на лобистите и регистрите, които се поддържат за техните контакти с държавни и общински служители. И подаването на подобни декларации за конфликт на интереси от самите държавни и общински служители."

***
"Ужасът от Китай и у нас, ако надзорът не почне да работи", предупреждава Емел Етем, министър на извънредните ситуации. В интервю за "24 часа" тя подчертава: "Ако нямаме качествен контрол, качествено строителство и строителният надзор не си изпълнява функциите, както е в момента, утре-вдругиден това, което става в Китай /разрушителното земетресение, бел.ред./, ще го имаме у нас. Заради това ще започнем да глобяваме. Законът ми дава такива правомощия при неизпълнение на предписания и указания, свързани с превантивните дейности, да санкционирам съответните органи и институции, които не са си свършили работата."

***
"Голямото земетресение в пенсионната система се случи", коментира в "Сега" Иван Нейков, социален министър 1997-2001 г. Той преценява, че управляващото мнозинство днес говори за трайно влизане на държавата като осигурител. Това не бива да се допуска - държавата може да се появи само в качеството си на
временен участник, само тогава ще има гаранция за автономията на фонда. Иначе наистина говорим за фактическо одържавяване на НОИ. Това задължително трябва да залегне при промените в закона. Нормално е един пенсионен модел да бъде създаден с хоризонт от 50 години и ефектът на всяко решение да се анализира дългосрочно. У нас става най-лошото, което може да се случи на една пенсионна система - с късоглед поглед да се решават стратегически въпроси.

***
"Гигантско крадене в София", разнищва "24 часа".Първото дело от мегааферата "Софийски имоти" влиза в съда до месец. 10 души застават пред Темида за 16 продажби, ощетили столичани с 2,1 млн. лв., съобщиха наблюдаващите прокурори Пламен Панайотов, Пламен Георгиев и Виржиния Димитрова. Към подсъдимите може да се присъедини и нотариус. Причините за обвиненията са две - имотите са продавани по време на мораториум и на неизгодни цени. Експерт на скандалното дружество е бил "награден" с парцел в Бояна за десетки фалшиви оценки.

***
"Цените не се командват със стачки", заявява в интервю за "Стандарт" Божидар Данев, председател на Българска стопанска камара. По думите му връщане на акциза на горивата би могло да има, ако съществуваше такава практика в ЕС. Но не съществува. Със стачки не се изменят международни цени и регламенти. От БСК предлагат Държавният резерв да изнесе 20% от консумацията на дизел за месец, за да се проследи пътят на гориното. И да се види доколко е виновна държавата за високите цени, доколко вносителите и дистрибуторите. Няма логика при голям брой вносители и един едър производител всички цени на дистрибуторите да бъдат еднакви. Трябва да се разбере къде е деформацията, препоръчва Данев.

"Решение "две в едно" за заплатите" лансира на страниците си "Монитор". Посочва се, че между желаното от синдикатите увеличение на заплатите и предложеното от работодателите увеличение ими разлика от над 10 процентни пункта. Ситуацията изглежда трудна за разрешаване, но все пак има възможност да се стигне до решение, което удовлетворява и двете страни. Едното решение засяга държавния сектор. В повечето ведомства и структури има твърде много служители, голяма част, от които са излишни. Става въпрос за поне 20-25%. В този смисъл има възможност за намаляване на излишната заетост и излишната бюрокрация, което ще спести значителни средства на държавния бюджет. В частния сектор може да се приложи друг подход, при
който и работодателите, и работещите ще са доволни. Става дума за намаление на осигурителната тежест върху труда. Към момента облагането на труда с осигуровки е почти 34% от брутната заплата. Това показва, че държавата облага твърде много труда и прибира твърде много средства от работещите.

"Обществени поръчки ще се обжалват с 1/2 млн. лв.", отбелязва "24 часа". Депозитът, който фирмите внасят, ако при обжалване на обществена поръчка искат спирането й, да се вдигне на до 500 хил. лв. Това предлагат в проекта си за промени на Закона за обществените поръчки от ресорната агенция. В момента прагът на сумата, която се внася в Комисията за защита на конкуренцията, е до 50 хил. лв. Според закона обезпечението остава в хазната, ако жалбата е неоснователна.

***    
"Меглена Плугчиева: Картината е тревожна", пише "Сега". Резултатите от проверката за напредъка по оперативните програми на ЕС са крайно незадоволителни. Това заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева. На 30 май тя ще изложи всички смущаващи данни и цифри на специална пресконференция. Тогава ще бъде отчетено и изпълнението на набелязаните спешни мерки по програмите ФАР, САПАРД и ИСПА. Плугчиева призова всички ресорни министри с екипите си да се мобилизират, за да настъпи промяна в тази тревожна картина.