Но ще продължим в тази посока, което означава, че още хора от властта ще гърмят и това неминуемо ще води до още многомесечни "забавления" в медиите, допълва той.

Това не е в полза на престижа на БСП, тежка и неблагодарна задача е, но изборът ни е да я свършим, декларира Кутев. По повод съдбата на вестник "Дума" той отбелязва, че според него формулата един човек да издава вестникът е грешна и за момента е по-правилно да се намерят 5-има издатели. Иначе винаги оставал резервният вариант "Дума" да бъде издаван от БСП.

***

"Парламентът все пак почва проверка на сараите на Доган", съобщава "Сега". Вестникът информира, че след бурен скандал парламентарната комисия за борба с корупцията все пак е решила да провери имотите, които се свързват с името на лидера на ДПС Ахмед Доган. Това става дни, след като ДСБ внесоха сигнал, че чрез подставени лица Доган притежава имоти в Бояна, Бургас, родното си село Дръндар и хотели в Девин и Рибарица, припомня изданието. "Да проверят и мен и да кажат какво са открили", заявява пред "Класа" лидерът на ДСБ Иван Костов. Ние ще попитаме и за други хора, няма да остане само със сараите на Доган, и аз се надявам да се създаде истинска парламентарна практика, с каквато се е започвало в много други страни, посочва Костов.

Например операциите срещу мафията са тръгвали по същия път, допълва той. "Костов плаши куче с кремвирши", анализира "24 часа". Не може да се прецени кое е по-абстрактно - че точно партията на Иван Костов поиска да се разплетат обръчите от фирми на Доган или че т.нар. "парламентарно разследване" досега не е вкарало политик в затвора за корупция, коментира авторът. Явно сега ДСБ се мъчат да пипнат Доган по сценария ,който свали Румен Петков от поста вътрешен министър, но като изключим дивидентите, които се надява да извлече Костов, от цялата дандания няма смисъл, пише в материала.

***

"Депутатите ще декларират воаяжите си с чужди яхти", е челното заглавие на "Сега". Депутатите ще са длъжни да декларират фирмите, за които са извършвали консултантски, посреднически или адвокатски услуги през последните 2 г., предвижда законопроект за публичност на лобистката дейност, който е внесен в парламента.

***

"Коалициите на Бойко Борисов - от желаното до възможното", анализира "Монитор". В момента днешният столичен кмет живее с илюзията за желаното от него коалиране за бъдещ кабинет, което се изчерпва с партиите-членки на ЕНП, но пред тази перспектива стои огромно "Ако" - ако някоя от тях успее да влезе в парламента, коментира авторът. Според материала, като се имат предвид социологическите изследвания, следващото правителство трябва да е съставено от ГЕРБ и БСП, и вероятно ДПС. Авторът посочва, че Борисов вече е успял да засипе с политически и лични оскърбления лидерите на двете партии. След парламентарния вот трябва да измисли наистина сюрреалистичен аргумент, за да обясни какво е прекършило позицията му, пише в материала.

***

"Всички обичат Първанов", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Президентът държи ключовете и за следващото управление, затова събира надеждите както на тройната коалиция, така и на опозицията, смята авторът.

***

Вестниците информират, че бившият вътрешен министър Румен Петков сам е подал декларация, че се отказва от депутатски имунитет, след като в парламента е било депозирано искане на главния прокурор за сваляне на имунитета му. Мотивите на Румен Петков сам да се откаже от имунитета си са, че работата на правоохранителните и правораздавателните органи трябва да бъде облекчавана, да не се губи ценното време на парламента, както и това, че не е споменавал името на секретен сътрудник на МВР.

***

"Реформата в МВР - нова кройка по стар модел", анализира "Труд". По идея на вътрешният министър и неговия екип МВР се прекроява пак, този път на пет основни звена - криминална полиция, охранителна полиция, досъдебно производство, гранична полиция, пожарна безопасност, а антимафиотите от ГДБОП ще станат част от криминалистите, посочва авторът. Според него този модел изглежда е нов единствено на новаците в системата.

***

"Шефовете в МВР да са с мандат", предлага пред "Стандарт" депутатът от БСП Младен Червеняков. Не мисля, че преименуването на службите в дирекции има някакво значение, бих отишъл по-нататък и бих помислил по въпроса за мандатността, тъй като ми се струва, че надживяхме етапа на чисто политическите назначения, отбелязва той.

***

"Президентът на футболен клуб "Литекс" е в неизвестност", е челното заглавие на "Класа". Минути преди да изчезне, президентът на "Литекс" Ангел Бончев е бил със семейството си в ресторант в Казичене. Според отлично информирани източници от МВР, цитирани от вестника, става въпрос за отвличане. Изданието уточнява обаче, че директорът на столичната полиция Румен Стоянов е обявил, че няма данни за това. Новината е на първа страница и в "Монитор" и "Стандарт", а "Труд" я разработва на две страници в рубриката "Темата".

***

"Българският контингент в Ирак заминава да пази прочулия се с жестокостите си багдатски затвор "Кропър", съобщава "Труд", като се позовава на решение на кабинета. Там лежа диктаторът Саддам Хюсеин, преди да бъде екзекутиран. Бойците ни ще заминат за "Кропър" след санкция на парламента. Новият контингент също ще е от 155 войници като този в лагера "Ашраф".

***

"Търсим море за Москва в България", казва пред "Стандарт" кметът на Москва Юрий Лужков, който е в страната ни по покана на столичния кмет Бойко Борисов. На въпрос защо е избрал България за строежа на комплекс "Камчия" Лужков отговаря, че Москва е огромен мегаполис, но не граничи с нито едно море. Затова решихме да изградим свои курорти там, където има море, а България е близка страна за руснаците, потокът туристи от Москва непрекъснато расте, така че няма нищо удивително в това, че потекоха инвестиции към вашия туристически бранш, обяснява той.

"Заплатите ще растат с по 10 процента годишно", информира "Труд". Минималната работна заплата ще нарасне с 20 лева догодина и ще достигне 240 лева, предвижда средносрочната фискална рамка на финансовото министерство за периода 2009-2011 г., одобрена от правителството. В нея е заложен по 10 на сто ръст на бюджетните заплати през всяка от следващите 3 години. Също с 20 лева ще нарасне и минималният осигурителен доход.

***

Вестниците съобщават за правителственото решение, с което окончателно се прекратява концесионния договор за автомагистрала "Тракия", тъй като консеционерът не е изпълнил задължение да осигури финансиране за проекта. Според "168 часа", който цитира Евгени Чачев от ДСБ, претенция за минимум 20 млн. евро неустойки можели да отправят към българската страна португалските компании от консорциума за строежа.

***

"Жеваго дава малко пари, а иска много", казва в интервю за "Труд" Анжело Москов, изп. директор на инвестиционния фонд "QVT - Лондон". Фондът е един от държателите на облигации, емитирани от "Кремиковци". Засега разбираме, че нито държавата, нито някой друг иска да затвори комбината, така че явно се търси решение за спасяването му и за нас предложението на "Арселор" е
най-приемливо, коментира той.

***

"Бизнесът е изгубил социална чувствителност", заявява пред "Дума" лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов. Българският бизнес получи немалко удовлетворяващи решения, само от последното намаление на осигурителната тежест с 2 процента бизнесът ще получи облекчение от 300 млн. ,заявява той. Къде са всички тези пари в инвестиции, за квалификация на работната сила, в безопасни и здравословни условия на труд, пита Христов.

***

Тодор Славков, внук на Тодор Живков, е сред кандидатите за четвъртия GSM лиценз у нас, научил "24 часа". На 20 май изтече срокът за заявяване на интерес към мобилното разрешително. Сред 12-те кандидати била "Велосити ИЮ", от която Тодор Славков притежавал 25 на сто.

"Тарикатлъкът само ни излага", заявява в интервю за "Труд" министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Според мен сега е по-важно да отделим време и ресурс и да изградим перфектна система за усвояването на структурните фондове, дори ако това ще ни струва загуба на средствата от
предприсъединителните, коментира Грънчарова. Тя отбелязва още, че е привърженик на тезата, че е по-добре да прекаляваме с прозрачност, отколкото да губим време в оспорването й. Членството в ЕС доказа, че отлагането на правилните решения не ги отменя, само ги забавя и ги прави по-скъпи, посочва евроминистърът.

***

"Европарите потекоха, но през пръстите ни", коментира "Пари". Само по две от програмите има подписани договори, за останалите програми по всичко личи, че и 2008 г. ще бъде загубена, пише изданието.

***

"ЕС предупреди, че ще ни ореже агросубсидиите", пише "24 часа". Предупредила съм българското правителство, че няма да се поколебая да предложа въвеждане на предпазна клауза срещу България, предвиждаща орязване на земеделските субсидии, това ще се случи, ако няма напредък в системите за контрол на харченето на парите по европейските фондове, цитира изданието думи на еврокомисаря по земеделието Мариан Фишер-Боел в интервю за ВАЦ. "Труд" публикува част от интервюто.