Затова вътрешният министър е принуден да играе ва банк. Твърдо, със скалпел, при всички рискове от това. Единственото, което на този етап дава надежда, че Михов може да се справи, е чистият му имидж - и като политик, и като юрист, и като човек, когото никой досега не е посочил с пръст: корумпиран!"

***
"Правителството написа хилав закон срещу конфликта на интереси", коментира "Сега". Звучи добре, че правителството ще одобри и ще внесе в НС проект на закон за конфликт на интереси. Но както всички припрени работи и този закон е пълен с недомислия. Най-голямото му достойнство е, че просто вече ще има такъв закон. Процедурите за контрол и наказание на нарушилите го висши чиновници обаче са разписани много зле или почти ги няма. Проектът всъщност е компилация между закона за публичност на имуществото на висшите длъжности и етичния им кодекс. Въпреки многобройните критики отново не е предвидена процедура при груби нарушения Сметната палата да може да сезира прокуратурата.

***
"Имунитетът на Румен Петков ще бъде поискан днес", отбелязва "Монитор". Депутатският имунитет на бившия вътрешен министър ще бъде поискан днес заради разследване на разкритата самоличност на секретния сътрудник на контраразузнаването Алексей Петров. "До края на деня ще бъде подготвено искането за свалянето на имунитета на Румен Петков и най-вероятно утре /днес - бел.ред./ то ще бъде внесено в Народното събрание", съобщи главният прокурор Борис Велчев преди заседанието на Висшия съдебен съвет. Румен Петков вече заяви, че сам ще подаде декларация за отказ от депутатския си имунитет "в мига, в който постъпи искане за това".


***
"Ляв мигач за десен завой в осигуровките", коментира "Сега". Посочва се, че през тази година дефицитът на Националния осигурителен институт е около 2 млрд. лв. Дълги години се опитваме да намалим субсидиите от бюджета за осигурителната ни система. Желанието на всички управляващи досега е да намалят този дефицит и системата да стане възможно най-независима от допълнителни трансфери през републиканския бюджет. Вместо това сегашното правителство на практика предлага увеличаване на субсидиите и още по-зависима система. Авторът обощава, че управляващите оферират някаква смесица от лява и дясна политика и предупреждава, че това може да бъде опасно.

***
"Богат или душевно богат е Доган?", пише "24 часа". Богат човек ли е Ахмед Доган или е просто душевно богат? Спорът между партията на Иван Костов и политическата сила на Доган трябва да реши парламентарната комисия за борба с корупцията. ДСБ я сезира с твърдение, че чрез подставени лица лидерът на ДПС притежавал имоти в Бояна, в бургаския парк Росенец, в село Дръндар и хотели в Рибарица и Девин. Ген. Атанас Атанасов посъветва през агенцията по вписванията да се проследят сделките, а финансовото разузнаване към ДАНС да наложи законови мерки срещу изпирането на пари. "Няма нередности около декларацията на г-н Доган", контрира Рамадан Аталай. Той оцени, че Доган е душевно богат - човек, който мисли за интересите на България. "Бихме разследвали не само имотите на Доган, но и на Костов", одобри членът на комисията "Антикорупция" Добромир Задгорски /Коалиция за България/.

***    
"Скъпият дизел удря на три фронта", е анализат в "24 часа". Посочват се неприятните последици от високите цени на горивото. Прогнозира се бъдещо преминаване към тъмната страна на икономиката на още една част от сектора на горивата. За друга негативна последица напомнят от БСК. Камарата смята, че цените на горивата трябва да бъдат част от антиинфлационната политика на държавата. Защото ако комбинацията повишени акцизи на горивата от началота на годината, плюс рекордни ценови равнища на суровия петрол, плюс извиване на ръцете на потребителя от страна на монополиста доведе до годишен ръст на бензина в рамките на около 20-30%, това ще надуе инфлацията с 2-3%. На трето място повишаването на цените на бензина означава спадане на стандарта на живот.

***    
"Безмитните магазини са тест за корумпираните", е мнението на независимия депутат Мария Капон. В интервю за "Сега" тя е категорична, че прекратяването на безмитната търговия е стъпка в правилната посока, но ако мнозинството гласува за оставане на магазините, ще е голяма грешка. При това ще се окаже, че БСП, НДСВ и ДПС бламират собствения си премиер. Правителството неслучайно предлага пълно закриване на търговията. Ако има надежден контрол и тези обекти останат да работят като обикновени магазини, те ще фалират.

***
"Плугчиева води министри на отчет", пише "Стандарт". Министрите, отговарящи за еврофондовете, ще се отчитат по график на опозицията. Вицепремиерът Меглена Плугчиева ще кара всеки шеф на ведомство да се отчита пред десните за хода на оперативните програми, за които отговаря. Това обещание пое
Плугчиева на среща с представители на СДС, ДСБ и БНД. По време на разговора избранниците се оплакали, че министрите не изпълняват конституционните си задължения и не се отчитат пред Народното събрание. В отговор вицепремиерът по еврофондовете поела ангажимент до 28 май да направи график, по който колегите й от "Дондуков" 1 да дават обяснения на опозицията докъде са
стигнали с усвояването на европарите.

"Осем одитори от Брюксел ще ровят в САПАРД", информира "Пари". Осем одитори от Брюксел пристигат в понеделник, за да нищят една седмица програмата САПАРД. Това се случва за първи път в историята на фонд "Земеделие", заяви изпълнителният му директор Димитър Тадаръков. Според него обаче събитието е
положително, защото от Брюксел окончателно ще се убедят, че процедурите по предприсъединителната програма не се нарушават. След резултатите от одита се очаква в 15-дневен срок да бъде вдигната забраната за преводите на средства по програма САПАРД. Блокираните проекти за преработка на селскостопанска продукция са 49 на обща стойност 80 млн. лв.