Проектът за водата на София е голям проект, който е на стойност над 58 млн. евро. Той не е реализиран навреме и от страна на ЕС ми беше обърнато внимание, че може да загубим тези пари. Крайният срок беше 20 май и беше нормално вчера да проведем срещата с министър Чакъров и Бойко Борисов. Това каза в студиото на bTV Меглена Плугчиева, вицепремиер, отговарящ за усвояването на еврофондовете.

Предприсъединителните програми са до 2010 година, а оперативните програми стартират сега. По думите на Плугчиева това, което трябваше да се свърши, е да се определят приоритетите и да се реши кое е по-спешното, за да не се получава пак ситуация, "в която да се действа на пожар".

Друг голям проблем е този със злоупотребите с транспортните проекти. На дипломатически език ситуацията там е неприемлива – структурите и отговорностите не са добре разпределени, кадровото обезпечение също не е на ниво. Когато има много отговарящи по един въпрос, тогава се получава размиване и работата се върши по-непрецизно, коментира Плугчиева по повод скандалите по транспортните проекти. Според нея тези структури "трябва да бъдат санирани".

По отношение на писмото на Майкъл Лий тя подчерта, че истината е, че в продължения на 6-8 месеца институциите в България са изоставили своите ангажименти. Плугчиева не коментира причините за това, но каза, че работата тепърва започва и всичко е свързано с постоянна и качествена работа и всичко е в интерес на държавата. След като многократно е имало сигнали, се стига до това крайно писмо с конкретни препоръки.

В ЕК никой не се намесва във вътрешните работи на една страна, само се дават препоръки за това да се свърши дадена задача, а как ще стане това - самата държава преценява. Лицата, за които има доказана вина, са отстранени, а останалите, административният капацитет, положил усилия за успеха на даден проект, заслужават поздрави. Не става дума за „"рязане на глави", а за европейско поведение и култура и всеки, който не се съобразява с правилата и не отговаря на критериите за професионализъм, и не носи отговорност за действията си, ще бъде освободен.

Дава се шанс на всички, в наш интерес е да се справим и нека да гледаме на ЕК не като на враг, а като на наш доброжелателен партньор, каза още Плугчиева. Ние сега се учим на правилата на ЕС, това не е лесно, но се иска отговорност. Проблеми има и при другите страни-членки, особено при новите.

Министърът, отговарящ за усвояването на еврофондовете, апелира да се държим като единна страна и да не се правят доклади до Брюксел от всеки, да обсъждаме проблемите си вътре в страната, без да се дискредитираме взаимно пред европейските институции. Според Меглена Плугчиева страната ни има потенциал, качества и възможности да си свърши работата и да очакваме доклад на ЕК, който да не е толкова лош, колкото се очаква в момента. Тройната коалиция работи като екип и с политическа воля. Аз имам прекрасни отношения и с трите партии, участващи в управлението, добави още тя.