Според него слабо се набляга на практическата подготовка на шофьорите. Анализите на КАТ показват, че при младите шофьори и тежките, и леките произшествия са в пъти повече, отколкото при шофьорите с дълъг стаж.
***
26.5 на сто е електоралната подкрепа за ГЕРБ, 17.3 на сто за БСП, а 6.8 процента за ДПС според проучване на "Алфа рисърч", направено между 30 април и 12 май и публикувано в "Дневник". 5.7 на сто биха гласували за Атака, а 2.8 на сто от всички анкетирани заявяват готовност да гласуват за НДСВ. 3 процента от избирателите биха дали вота си за СДС, 1.6 на сто - за ДСБ. "Министрите на мушката на Брюксел губят доверие", констатират още социолозите.
***
"Режем" глави, вместо да пазим професионалистите", коментира пред "Класа" председателят на ПГ на НДСВ Пламен Моллов. Той посочва, че заместник-министърът на финансите Димитър Ивановски добре познава материята и се справя със задачите, а най-погрешният подход е да се подменят добри професионалисти.
***
"ДПС не е само кремът на еклера", е озаглавено интервю в "Стандарт" с депутата от ДПС Ремзи Осман. ДПС не е само пълнежът в еклера, а предвидима и стройна национална партия и е в състояние да издигне кандидати за всички постове, подчертава той. Според него е напълно реално на следващите президентски избори вицепрезидентът да е от ДПС. Хората ще решат това, защо да не е възможно ДПС да участва в една президентска двойка, пита той.
***
"Военните пак дадоха евтино земя до морето на частници", е челното заглавие на "Сега". Имотните сделки на Министерството на отбраната стават все по нагли - военните са заменили 76.972 дка до морето срещу 19 апартамента в Пловдив, коментира изданието. Оценителите на ИА "Държавна собственост на МО" са преценили, че квадратният метър на земята до плажа в Ахтопол струва 35 лева, пише вестникът.
***
"Здравната реформа може да стане второ издание на магистрала "Тракия", коментира пред "Новинар" Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и бивш здравен министър /1995-1997/. Демонополизацията на НЗОК е правилният път, сега обаче ще се демонополизира по-скоро осигурителният пазар, смята тя.
***
Да се обяви криза в транспортния бранш са поискали представители на транспортни организации на среща с министрите Петър Мутафчиев и Пламен Орешарски, съобщава в челния си материал "Класа". Превозвачите, които ще излязат на протести в 38 града днес, недоволстват срещу високите цени на дизеловото гориво и настояват за намеса на държавата. "ЛУКойл" обвини кабинета за скъпите горива у нас", информира "Сега". Той коментира, че отношенията между най-мощните участници на пазара на горива достигнаха точка на кипене. Превозвачите и министрите Петър Мутафчиев и Пламен Орешарски не се споразумяха държавата да възстановява част от акциза върху горивата, за да смекчи удара от високите цени на петрола, а "ЛУКойл България" обвини кабинета за ситуацията на пазара у нас, пише "Сега".
***
"Доволен съм, че банките се държат разумно", коментира пред "Дневник" управителят на БНБ Иван Искров. Банковата система е сред отличниците в икономиката, констатира той. Според Искров цялостното състояние на икономиката в момента е добро. Влиянието, което се очакваше да изпитат нововъзникващите пазари и млади икономики като България в резултат от рецесията в САЩ и турбуленцията на международните пазари, на практика не се случва, отбелязва той.
***
"Добра реколта не значи евтин хляб", обяснява пред "24 часа" министърът на икономиката Петър Димитров. Не съм твърдял ,че има всеобщо движение на цените надолу, падат цените на царевицата и пшеницата, а цената на пшеницата е като цената на петрола - в основата е на много хранителни вериги, посочва Димитров. Той отбелязва, че инфлацията пада.За цената на един продукт има два важни фактора - търсене и предлагане, и ако има огромно търсене, цената няма как да падне, коментира той. Според него обективните фактори са такива, че реколтата ще бъде добра, и очакванията в тази посока са за спадане на цените преди всичко на селскостопанската продукция.
***
"Българите остават силно чувствителни по темата инфлация", посочва в материал за "Класа" Марчела Абрашева от "Галъп интернешънъл". Очакванията за взривоопасно и бързо увеличение на цените обаче бележат лек спад в последните 2-3 месеца, отбелязва тя.
***
"Време е финансовият полицай да влезе", пише в материал за "24 часа" Георги Кадиев, общински съветник от БСП. Според него не трябва да се пипат функциите на приходните агенции, а е необходимо създаването на финансова полиция - силова структура с право на специални разузнавателни средства, с право на арест, с право на изземване на документация, с дознателски функции по престъпления срещу фиска.
***
"Търсят се 300 млн. евро за "Тракия", информира "24 часа". Около 300 млн. евро са нужни, за да имаме магистрала от София до Бургас. Толкова приблизително ще струва доизграждането на магистрала "Тракия" в липсващите 117 км между Стара Загора и Карнобат, според експерти от пътния фонд. "Досега три пъти можеше да построим магистрала "Тракия", твърди пред "Сега" депутатът от ДСБ Евгени Чачев. Добре, че сделката се развали, защото иначе щеше са зароби България да плаща милиарди през следващите години, коментира той.
***
"Работим за дом 14 години", информира в челния си материал "24 часа". Среден доход за толкова време е бил необходим, за да се купи жилище през 2007 г., показват данни, обявени от "Уникредит груп" на годишната среща на ЕБВР в Киев. Българите имат най-много жилища в Европа - 486 на 1000 души население.
***
"Липсата на присъди ни води към провал в Брюксел", пише "Сега". Без присъди всички институции у нас ще са виновни, цитира изданието думи на евроминистърът Гергана Грънчарова. Тя съобщила, че ЕК иска от България по-чести доклади и информация всяка седмица са свършеното от институциите, ангажирани с правосъдието и вътрешния ред. "България има план за ЕК, но няма екшън", е озаглавен материал в приложението "Наблюдател" на вестника.Авторът припомня искането на директора на Генерална дирекция "Разширяване" на Европейската комисия Майкъл Лий да се съобщят имената на фирмите, които предизвикват подозрение, че не са изрядни изпълнители на европрограми и отговорът на вицепремиера Меглена Плугчиева, че не може да оповестява имена на фирми, за които няма решение на съда.
Позоваването на върховенството на закона в този случай е несъстоятелно не само защото не става дума ЕК да проверява по съдебен път на кого да вярва и на кого не, а и защото българският съд няма авторитет в
Брюксел, коментира авторът. Според него нищо в спасителния план за действие на България в ЕС не обещава, че на 16 юни България ще е по-различна. "Монитор" цитира председателя на парламентарната подкомисия за средствата по програми на ЕС Радослав Иванов, че Народното събрание ще се възползва от правото си да възлага одити на Сметната палата.
***
"Над 200 делегати пристигнаха на Четвъртата световна среща на БГ медиите", информира "Класа". Днес президентът Георги Първанов и ще открие форума, организиран от БТА. Всички вестници съобщават за срещата.