Управляващите се оплакаха, че очакванията към тях са прекомерно високи, а мандатът изтича. Опозицията пък ги обвини, че вече са в предизборна кампания, и то за сметка на данъкоплатците. БСП ще работи за повишаване на доходите и качеството на живот на българите, за връщане на доверието на гражданите и по-качествено законодателство, увери новият й председател Ангел Найденов.

Пламен Моллов от НДСВ напомни, че промените в кабинета не бива да остават една абстрактна формула и да се сведат до съкращения на администрацията. Той призова да се ускори здравната реформа и промените в МВР. Правителството ще реализира пълен мандат, защото не залага на популизма, прогнозира Лютви Местан от името на ДПС. Той отбеляза колко са важни социалните реформи, но само в съчетание с повишаване на икономическата конкурентоспособност. Лидерът на ДСБ Иван Костов пък констатира, че лошата новина е точно стартът на предизборната кампания, защото се почва година преди изборите, и то без правила, тъй като още не са приети промените в изборното законодателство.

***
"Парадоксалният социален вектор на правителството", е коментарът в "Сега". Посочва се, че днес България сякаш е сътворила някакво свое си социално-икономическо чудо - инфлацията бележи сериозен ръст, производителността на труда и доходите са все така ниски, но цари социална идилия. В основата на това разбирателство между управлявани и управляващи, е така дискутираната и обещавана "актуализирана управленска програма" на тройната коалиция. В която основен акцент, уверява ни премиерът Станишев, ще е социалната политика. "Социалните" предизборни намерения на БСП не са толкова укорими, ако бяха подплатени и с други икономически мерки и не противоречаха на собствената й политика, провеждана три години. Но не са, поради което новият социален вектор си е чиста бутафория, смята авторът.

***
    
"Какво реално ще се промени в МВР", анализира "Сега". Подчертава се, че много от необходимите радикални промени в МВР не зависят само от новия министър. А и държава, построена върху такова вътрешно министерство с огромните му правомощия, трудно може да завие рязко. Затова е реалистично да се очакват промени на малки стъпки, и то в посока, която да реши няколко на пръв поглед простички неща. Полицията да пази преимуществено хората и имуществото им, а не политици, държавни сгради и посолства. МВР да не е чадър и контингент на престъпния свят, а негов враг. Подслушването и следенето да са способи за разкриване на престъпления, а не фабрика за компромати. Обществото да не се страхува от служителите на вътрешното ведомство и да не се чуди на имотното им благополучие на фона на оплакванията им от ниски заплати.

***
"Скача вноска "здраве", пада за пенсия?", пише "24 часа". Коментираното от месеци в управляващата коалиция повишаване на здравната вноска от 6 на 8% не е еднозначно прието в БСП, стана ясно след вчерашния червен пленум. Той се събра, за да чуе приоритетите на новите леви министри. Консенсусно е мнението ни, че вноската на децата до 18 г. /която се поема от държавата/ трябва да се повиши двойно - от 3 на 6%, и така да се изравни с тази на работещите и пенсионерите, обяви министър Евгений Желев. Така в системата ще се влеят около 80 млн. лв. Освен това левите ще настояват делът от БВП за здраве догодина да е до 5% при 4,2% сега. Финансовият министър Пламен Орешарски подкрепял идеята за скок, но по варианти ще се работи през лятото. При всички случаи общата осигурителна тежест за хората няма да се повишава. Вицепремиерът Ивайло Калфин единствен обяви, че БСП е за скок от 6 на 8% чрез преразпределение. Очаква се това да стане за сметка на падане на вноските за пенсия.

***
"Доган поиска 500 хил. гласа на изборите", разкрива пред "24 часа" проф. д-р Людмил Георгиев, член на Централния съвет на ДПС. Той преподава етническа, политическа и екзистенциална психология в СУ "Св. Климент Охридски". По думите му: "Световно известен факт е, че ако има партия в България, която не се притеснява от избори по всяко време, това е ДПС. На последния Централен съвет Ахмед Доган постави задачата от 500 хил. гласа на следващите избори, но аз си мисля, че те ще бъдат много повече. Така че, въпросът за коалиране не е жизнено важен за нас, може би е такъв за всички други, които виждат в наше лице бъдещ партньор."

***
"Само "Албена" е готова за лятото", признава в интервю за "Монитор" Анелия Крушкова, председател на Държавната агенция по туризъм. Тя обяснява, че диспропорциите идват обикновено в края на сезона, когато се разбере, че голяма част от хотелските легла няма да бъдат заети. Хотелиерите решават с цената на всичко да привлекат туристи и свалят цените драстично. Но това е отчаян и краен ход, защото, ако до този момент не са успели да направят концепция за запълняемост, свалянето на цените е най-непреимливият и неудачен начин за постигането на приходи. Ако цените паднат с 15% този сезон, трудно ще се качат дори с 2% идния. Това е вредно действие, което унищожава продукта, наречен България, а не еди-кой си хотелски комплекс.

"Жеваго купува "Кремиковци", информира "Класа". Офертата на украинския бизнесмен Константин Жеваго е най-добрата в момента за "Кремиковци", каза вчера пред вестника председателят на федерация "Металурзи" към КТ "Подкрепа" Людмил Павлов. От КНСБ също подкрепиха киевския магнат. Според Павлов офертата на"Ферекспо" за незабавни инвестиции от 100 млн. евро е единственото конкретно предложение в момента. От тази сума 60 млн. евро са за осигуряване на суровини и изплащане на старите дългове на "Кремиковци". Жеваго предложил 20 млн. евро за изпълнение на еконормите и още толкова, за да се разплати с работниците.

***    
"В структурите за еврофондовете просто няма място за вицепремиер", категорична е Юлиана Николова, директор на Европейския институт. В интервю за "Дневник" тя коментира назначаването на вицепремиер без портфейл, който да контролира усвояването на еврофондовете. "Все още не сме видели функциите на вицепремиера. Защото функциите по управление на оперативните програми и по управление на структурните фондове така или иначе са разписани. Предприсъединителните са още в меморандума - там е казано какво прави централното звено, Министерството на финансите и какво правят изпълнителните агенции. Във всяка оперативна програма също е разписано какви са функциите на управляващия орган, кой одобрява разходите, кой одитира, кой какво прави. И там няма място за вицепремиер. А оперативните
програми и заложената в тях структура са документи, които българското правителство не може едностранно да променя - те се одобряват от Европейската комисия. Така че функцията на вицепремиер с ресор еврофондовете може да бъде само национална."