Всяка сутрин в 7 ч. Павлина Радкова започва деня си с тежък физически труд. Тя е майка на 14-годишно дете с церебрална парализа. В град като София и държава като България не е предвидено деца като Иван да излизат от домовете си или да ходят на училище. Павлина полага невероятни усилия синът й да бъде изключение. Иван ходи на училище.
Вижте ги как са паркирани. Как може да се мине, вижте я алеята
В дни, когато всичко е гадно, след петия бордюр вече не ми се качва и ходя по шосето и се правиш на перде. Взаимно си усложняваме живота. Свикнахме взаимно. Аз ги псувам, че са върху тротоара, те ме псуват, че съм върху шосето, но нямам избор”, признава жената. Пътят до училище е лесната част от деня на Павлина. Трудното тепърва предстои. Майката ще остане в училището до края на деня и
ще носи 50-килограмовата количка между етажите за всеки нов час
Столичното 45 ОУ, както над 90% от училищата в страната, не са пригодени за деца със специални нужди. София разполага с едва три училища, които отговарят на стандартите на цивилизования свят за достъпност. Затова повечето деца като Иван в нашата страна са осъдени на домашен затвор, социална изолация и живот без образование.
Причината да не знаем колко много са тези деца е фактът, че те остават затворени
"Ние трета година се носим от етаж на етаж, от стая в стая, защото училището ни е абсолютно непригодено. Преди три години, когато го записах в него, беше по препоръка на терапевтите, които казаха, че той се нуждае от масова среда.
Не от специална, не от помощна, не от изолирана, а от масова среда
обяснява Павлина Радкова. "По принцип самото училище не е построено за деца в неравностойно положение. Стълбите са много тесни, трябва да се направи асансьор, а няма такава възможност. Всичко е така разположено, че е много трудно... Всичко зависи от архитектурните специалисти, защото аз не съм специалист, но знам, че трудно става да се разбива”, коментира директорката на 45 ОУ в София Светла Стефанова – Кацарова.
"Конституцията ни дава право на образование, законът ни задължава, но не се осигуряват условия за това нещо. На децата с увреждания са отнети абсолютно всички шансове, те дори нямат възможност да влязат в училище. Много е... безнадеждно”, смята Павлина Радкова.
Хората действително не са запознати с цената за осигуряването на достъпност
в обществените сгради, но това не е оправдание, призна по телефона за предаването "Тази сутрин" зам.-кметът на София Албена Атанасова. Един асансьор може да струва от 30 до 150 000 лева, в зависимост от подвижността, в зависимост от спирките, обясни тя. Всяка година поетапно се изгражда достъпност за училища и детски градини,
защото е невъзможно да се отделят изцяло толкова много пари за направата на 176 училища
които са общински.Мога да дам пример със заведенията за социални услуги, за които също отговарям. Там се изгради такава достъпност, въпреки че има много малко деца с увреждания в нашите заведения. Нещото, което директорите могат да предприемат е набавянето на средства по проекти, могат да се потърсят пари и от различни донорски средства. Реалността е такава и ние използваме различните варианти, с които можем към момента, обясни Атанасова.