Малцина знаят, че изразът „Във Враца гарга не каца" се е родил не в главите на зевзеците, а от подетия кръстоносен поход срещу птиците вредители в селското стопанство през 20-те години на миналия век. Откритието е на Весела Пелова от врачанския Държавен архив.
Това е бил много сериозен проблем, как да се отпъдят от браздите, където селянинът се е опитвал да засее семената, тези наистина много хитри птици. Както той си сее семенцата, те така си вървят по него и си ги кълват, обясни Весела Пелова.
В резултат тогавашното земеделско министерство издига призив за намаляване популацията на гаргите. Във Врачанско дори се издават специални наредби.
Цялото мъжко население от 12 до 45-години да започва да лови гарги и свраки и да представи определен брой крака или яйца от заловени, убити, отстреляни птици, разказва още Весела Пелова.
Върли последователи на почина стават врачанските ловци, които неизменно окупират челните места в състезанията за отстрел на гарги.
Първенството на врачани в отстрелването на вредителните е било неоспоримо до степен, че те са започнали да се хвалят, че във Враца гарга не каца, поясни Весела Пелова.
Естествено, тогава врачани не са разбирали нищо от екология.
Всичко в живата природа е свързано в една обща верига и нарушаването на една брънка от нея води до последствия, които трудно можем да поправим, смята Николай Ненчев, директор на ПП „Врачански балкан".
Борбата с вредителите преди близо век се води с всички средства, включително и кулинарни. Списание „Ловецъ" убеждава населението с многобройна рецепти, че след като се одерат, гаргите се превръщат в деликатес.
Няма данни обаче врачанските домакини да са поднасяли гарги на трапезата.
Сигурно е обаче, че усърдното изтребление на гаргите по онова време намира шеговит отклик на страниците на столичния вестник „Утро".
Софиянци казват, че най-голямото геройство на врачани е да се хвалят, че във Враца гарга не каца, обяснява Весела Пелова.
Дали заради масовото изтребление от 20-те години на миналия век, но днес в града под Околчица наистина гаргите са кът.