Над 100 българи, клиенти на нискотарифна авиокомпания, бяха закарани с автобуси в гора на около 20 км от британския град Лутън и зарязани там за цяла нощ миналата сряда. Пътниците били излъгани, че имат осигурени стаи в хотел, след като авиокомпанията отлага полетът им за София.
Пасажерите преминали всички паспортни проверки, чекирали багажа си и очаквали да бъдат настанени в самолет за България. След минути обаче били осведомени, че полетът се отлага за следващата сутрин по необяснима причина. Времето в Англия, България и цяла Европа е топло и ясно. Няма нито един друг отменен полет.
“Отидохме до един от гейтовете, където беше обявено, че ще се осигури транспорт за всички пътници. Щели да ни закарат в някакъв хотел, който е запазен и платен. Казаха, че хотелът е на 15 минути от летището, но пътувахме повече от половин час”, разказва Николай – един от потърпевшите.
Хотелът се намира извън населено място, далеч от главен път, в гъста гора. В началото това не притеснява пътниците. И така, докато не разбират, че служителите там не са и чували за пристигащи пътници от цял самолет. Оказва се, че нито една стая не е платена, а свободните са едва седем. В тях, на собствени разноски (по 100 британски лири или около 230 лева), се настаняват семействата с малки деца. Останалите остават да спят в коридорите на хотела, благодарение на добрата воля на състрадателен мениджър. Другата алтернатива за тях е близката гора.
Обяснение за ситуацията е трудно да се получи от нискотарифната авиокомпания, защото тя няма служители на летището. С тях се контактува само чрез имейл или български импулсен телефон. Оттам обаче приканват пътниците да изпратят мейл.
В крайна сметка компанията обясни, че пътниците ще получат отговор на запитванията си на електронните си пощи в 30-дневен срок.
Във вторник вечер превозвачът изпрати отговор и на въпросите на “Тази сутрин”. Там пише, че тези, които са платили хотел, ще получат парите си за стаите, а останалите ще бъдат обезщетени с по 75 евро.
Авиокомпанията обаче твърди, че на пътниците е предложен хотел, но те сами отказали.
Обясняват още, че полетът не е бил отменен, а с променено разписание. Директорът на Европейския потребителски център Игнат Асенов обаче обясни, че това е невъзможно, особено след чекиране.
Шефът на звеното, което е подразделение на Комисията за защита на потребителите, обясни, че потърпевшите в подобни казуси трябва първо да се обърнат към авиокомпанията, чиито клиенти са, а след това – към центъра.
Максималният срок, в който той трябва да се произнесе по даден случай, е 70 дни.
Изпатилите си при инцидента в Лутън могат да получат обезщетения от по 400 евро, каза още Асенов.