Оказва се, че в момента законът позволява, ако някой осъден за педофилия излежи пет години в затвора, след още пет да кандидатства за работа в училище без никой да разбере за престъплението му. Според действащото законодателство реабилитацията влиза в сила толкова години след присъдата, колкото е бил нейният срок.

В други европейски държави въпросът е решен различно, но във всички случаи прагът за допускане на лица с престъпно минало в образователната система е по-висок, стана ясно от разговор по темата в студиото на „Тази сутрин”.

В новия Закон за предучилищно и училищно образование е записано, че едно лице не може да започне работа като педагогически специалист, ако е било осъждано, независимо от реабилитацията, каза Ирена Соколова, депутат от ГЕРБ. По думите й предстои да бъде създаден регистър на всички лица, за които е имало образувано производство.

„Всички хора, които работят с деца – педагогически персонал, възпитатели, чистачи, портиери, охрана – трябва просто да бъдат проверявани,” смята Виолета Аланджийска, началник група „Детска престъпност” към Криминална полиция в СДВР. По думите й това трябва да бъде включено в новия закон за детето.

Според действащия в момента Кодекс на труд лица с психични заболявания не само могат да работят в училище, но не могат да бъдат освобождавани от работа, отбеляза Ваня Кастрева, началник на Столичния инспекторат по образованието. По думите й важно е сега, когато се подготвят важни законодателни промени, да бъдат защитени правата на децата, без да се накърняват правата на друг спектър от граждани като хората с психични заболявания. Според Кастрева праговете за достъп до учителската професия трябва да бъдат завишени.