Повод за преструктурирането на болничното лечение у нас е по-големият брой болници на 100 000 души, в сравнение с тези в страните от Европейската общност. Броят на болниците на 100 000 души у нас е 4,44 а в страните от ЕС - 2,58.
Как бихте обобщили процеса на преструктуриране досега?
В момента в много лечебни заведения в Трън, в Ивайловград, в Брезник работят по една клинична пътека, т.е. те са на границата да преустановят дейност. От тази гледна точка процесът, който сега се предприема като преструктуриране, не трябва да се разбира като стремеж нещо да бъде унищожено, а като стремеж да съхраним ресурса по места, така че да запазим и хора и структури.
Изяснете какво означава това, че са необходими двама специалисти по една клинична пътека?
Не е възможно един човек – специалист, едно физическо лице, да осигури дейността на една болница. Това са хора, които имат нужда от почивка, нуждаят се от отпуска, а и те боледуват. И за това има такова изискване за двама специалисти. То дори не е достатъчно.
Какво ще плащаме за лечение в болница през 2010 г.?
Това, което дължат здравноосигурените лица, това е потребителска такса, която не е променена и тя е 4,80 лв. за един ден за не повече от 10 дни в годината. Ако се наложи хоспитализация за период повече от 10 дни той дължи потребителска такса единствено за първите 10 дни. Потребителска такса не дължат онкоболните, ветерани от войната, военноинвалиди, децата.
Тази година на видно място ще бъде окачен списък с консумативи, които НЗОК не заплаща. Така, че пациентът от самото начало ще бъде наясно дали дължи нещо да заплати на лечебното заведение или не. Например платна за хернии се налага да бъдат заплатени. Изрично е упоменато, че НЗОК не поема този консуматив. Целта е гражданите да бъдат информирани навреме още в началото на хоспитализацията, че евентуално, ако тези консумативи се налага да бъдат използвани, те трябва да се заплатят.