Саудитският крал Абдула ибн Абдул Азиз Ал Сауд, който почина рано сутринта в петък на 90-годишна възраст, бе погребан в столицата Рияд, предаде АФП.
Тялото на монарха, покрито със златист саван, беше пренесено на носилка до джамията на имам Турки и поставено на земята, преди духовник да започне молитвата с „Аллах Акбар” („Бог е велик”).
Кратката молитва беше произнесена в присъствието на членове на кралското семейство, включително на новия крал Салман ибн Абдул Азиз Ал Сауд, и множество лидери на арабски и мюсюлмански страни. След това тялото на починалия монарх беше положено в гробището Ал Од в съседство с джамията.
Мюсюлманската традиция повелява мъртвите да бъдат погребвани бързо. От съобщението за смъртта на крал Абдула до погребението му изтекоха по-малко от 15 часа. В Саудитска Арабия, която следва стриктна версия на исляма, традицията повелява изключително скромни погребения, а починалите, дори с кралска кръв, да се погребват в парцели без отличителни знаци.
Хиляди поклонници се събраха в Мека, за да отдадат почит на покойния крал. За погребението пристигнаха и световни лидери. „Крал Абдула имаше образа на баща на арабския и на мюсюлманския свят. Той направи много за съртудничеството между арабските държави. Очаквам неговият наследник да продължи този курс”, коментира бившият председател на Арабската лига Амр Муса от Световния икономически форум в Давос.
Смъртта на монарха беше посрещната от Запада с опасения за сигурността в региона и за цените на петрола. „Кончината на краля ме натъжи. Той беше велик лидер. Рано е да се каже, дали липсата му ще се отрази на политиката на страната по отношение на петрола”, заяви директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард.
Новината предизвика лек скок в цената на суровината на световните пазари.
От кралското семейство обявиха, че Салман, брат на покойния крал, ще заеме ръководния пост и обещаха плавен преход.
Новият саудитски крал Салман обеща да продължи политиката на своите предшественици, следвана от създаването на страната. В първата си реч като монарх той подчерта, че „арабските и ислямските страни имат крайна нужда от солидарност и единство”. Това беше прието като намек за хаоса в Близкия изток, докато екстремистката групировка „Ислямска държава” контролира една трета от Сирия и Ирак.