Шведският град Малмьо, който е домакин на 68-ия песенен конкурс на "Евровизия", вече е готов за финала му, на фона на напрежение и политически протести заради участието на Израел и скандал с нидерландския участник, предадоха световните агенции.
Междувременно стана ясно, че норвежката водеща се е оттеглила от своята роля, предаде ДПА.
Европейският съюз за радио и телевизия обясни, че проверява инцидент с 26-годишния Йост Клайн от Нидерландия, чиято песен Europapa го направи един от фаворитите. Докато инцидентът се разследва от полицията и е отнесен към прокуратурата, не е уместно той да продължи участието си, посочват организаторите.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според нидерландската радиотелевизионна компания "Авротрос" реакцията е "непропорционална". Експертът по "Евровизия" Пол Джордан коментира пред Ройтерс, че изгонване на участник в навечерието на финала е безпрецедентно.
Причината е инцидент със служителка на „Евровизия“, който в момент се разследва от шведската полиция, посочват организаторите.
Фаворит в конкурса е Бейби Лазаня, с истинско име Марко Пуришич от Хърватия, с песента Rim Tim Tagi Dim, следван от израелката Еден Голан с Hurricane. Високо се класират също Франция, Италия, Украйна и Ирландия, както и домакинът Швеция.
След дисквалифицирането на Клайн във финала, който започва в 22 ч. българско време, в конкурса ще участват 25 държави.
Макар и учреден за честване на европейското многообразие и създаване на настроение, далеч от политиката, тазгодишният конкурс е с политически оттенък заради протестиращи в интернет и по улиците на Малмьо срещу участието на Израел в конкурса.
Организаторите се противопоставиха на тези призиви, но поискаха заглавието на израелската песен да бъде променено, за да не напомня за нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, предизвикало настъплението в Газа. Оригинално заглавие беше October Rain ("Октомврийски дъжд") и беше променено на Hurricane (Ураган), а Еден Голан остана в надпреварата, посочва БТА.
Израел участва в конкурса на "Евровизия" от 1973 г., като представители на страната са печелили първото място четири пъти - последният през 2018 г.
В залата и фоайетата са забранени всякакви знамена, освен тези на участниците, както и плакати с политически послания.
Участниците предлагат широк спектър от музикални жанрове – от балади до електронна музика. Тази година много от песните "са посветени на психичното здраве – много млади изпълнители споделят, че не се чувстват добре и се борят със своята идентичност", казва Андреас Онефорс от конкурса, цитирана от АФП.
Няколко часа преди финала на конкурса на „Евровизия“ норвежката водеща се оттегли, предаде ДПА.
Певицата Алесандра Меле обясни решението си в днешно видео в „Инстаграм“, изтъквайки израелските действия в Ивицата Газа.
„Провежда се геноцид. Отворете очите си. Отворете сърцата си. Нека любовта ви води към истината“, казва 21-годишната певица в англоезична публикация.
Вижте тази публикация в Instagram.
„Мотото на Евровизия „Обединени от музиката“ (United by Music) е причината да се занимавам с музика. Но в момента тези думи са празни“, казва още тя.
Певицата, която има и италиански корени, през 2023 г. класира Норвегия на пето място на Евровизия с песента Queen of Kings.
Очаква се водещият Ингвилд Хелесен от обществената телевизия NRK да замени Меле.
Според информация на NRK и шведската телевизия SVT в шведския град Малмьо, където се провежда събитието, се е състояла кризисна среща.
Представителите на Ирландия, Швейцария и Гърция не участваха в репетицията за традиционното дефиле на участниците по-рано през деня. Ирландецът Бамби Тъг, който многократно критикува участието на израелската певица Еден Голан, също пропусна съботната репетиция.
Бамби Тъг написа в „Инстаграм“, че е имало „проблем“, когато артистите искали да излязат на сцената за парада на знамената.
Европейският съюз за радио и телевизия (EBU), който е организатор на събитието, заяви, че проучва какво точно се е случило.