Последният комунистически лидер на Полша генерал Войчех Ярузелски беше погребан във Варшава. Нямаше обаче национален траур за противоречивата фигура, която разделя поляците дори и след смъртта си.
Ярузелски, който беше болен от рак, почина миналата неделя на 90-годишна възраст преди церемониите по повод четвърт век от полусвободните избори в Полша на 4 юни. Трима полски демократично избрани президенти след 1989 г., включително Лех Валенса, който ръководеше профсъюза Солидарност, борещ се за свобода, присъстваха на католическото погребение във военната катедрала във Варшава.
Президентът Бронислав Коморовски и бившият президент Александър Квашневски също присъстваха на църковната служба, по време на която десетки протестиращи развяваха плакати, обвиняващи Ярузелски, че е бил "предател". Около 100 протестиращи в историческото гробище Повазки във Варшава се появиха по-късно със снимки на жертвите на жестокото военно положение, въведено през 1981 г. от Ярузелски.
Поляците остават разединени относно опита му да задуши Солидарност - първият и единствен свободен профсъюз в съветския блок. Ярузелски твърдеше, че решението спасило Полша от потенциална кървава съветска инвазия, но критиците са на мнение, че това само подсилило режима му.
Той беше уважаван заради това, че се съгласи с първите частично свободни избори през 1989 г., които доведоха до край на комунизма в Полша без кръвопролития. Ярузелски е роден в семейство на католици на 6 юли 1923 г. в Куров, Източна Полша, но става атеист, след като се присъединява към Комунистическата партия по-късно в живота си. Дни преди смъртта си в болницата той поискал от свещеник да се причести.
Урната с праха на Ярузелски беше погребана във военното крило на гробището Повазки до други военни. Единствената му дъщеря Моника Ярузелска заяви пред местните медии, че баща й се възприемал като войн и винаги е искал да бъде погребан до събратята си по оръжие. Леви политици поискаха ден на национален траур, но президентът Бронислав Коморовски отказа, като заяви, че Ярузелски остава твърде противоречива фигура.