По-малко от половината българи владеят говоримо чужд език. Това става ясно от проучване на Евробарометър от пролетта на 2011 г., публикувано днес. Това е под средните стойности за Европейския съюз, където поне един чужд език владеят около 54% от гражданите.

В официалното комюнике от името на европейския комисар по въпросите на образованието и мултилингвизма Андрула Василиу се подчертава че резултатите от изследването се публикуват днес, след подробен анализ на данните.

В проучването са участвали 54 000 души от 14 държави-членки на ЕС.

Повече хора в Евросъюза, отколкото в България, могат да следят новини, да четат статии и да комуникират онлайн на чужд език. България изостава от ЕС и по отношение на говорещите два или повече чужди езика.

Английският език е безспорен лидер по използваемост сред чуждите езици в ЕС.

В България той се говори толкова често, колкото и руският. Изненадващо 14% от българите все още смятат, че руският е полезен за тях и децата им, срещу само 4% общо за Евросъюза.

Френският и немският са еднакво разпространени като чужди езици в ЕС, но в България езикът на Гьоте е по-популярен от „езика на любовта”.

Сънародниците ни използват чуждоезиковите си познания най-вече при гледане на филми и общуване с приятели, докато за повечето европейци приоритет са екскурзиите в чужбина.

Почти една четвърт от българите не искат да учат или да усъвършенстват чужд език. За Европа този процент е 16 на сто.

Най-големият фактор, който отказва сънародниците ни да учат езици, е цената на обучението. Според почти половината българи изучаването на друг език е твърде скъпо.

На това мнение са само една четвърт от европейците, които посочват като най-голям проблем липсата на мотивация (34% за ЕС срещу 31% за България).

В сравнение със средните стойности за Европа, повече българи смятат, че подобряването на езиковите компетентности трябва да е предмет на политиката на страната – 77% за Евросъюза срещу 81% в България.

Само 42% от българите са на мнение, че европейските институции трябва да ползват общ език за комуникация с гражданите. При средностатистическите европейци процентът е 53%.