Над 7500 деца са били убити или ранени в Йемен през последните пет години и половина в резултат на въздушни удари, артилерийски обстрел, сражения, самоубийствени нападения, мини и други неизбухнали снаряди, заяви ООН в доклад, цитиран от Асошиейтед прес.

Убийствата и раняванията са били част от 11 779 тежки нарушения срещу деца в периода между 1 април 2013 г. и 31 декември 2018 г., се казва в доклада на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш. Според него бройката вероятно е по-висока, защото наблюдението на ситуацията в Йемен става все по-трудно.

Най-многобройните нарушения за петте години и половина са били 7508 потвърдени убийства или осакатявания на деца. На второ място е било набирането и използването на 3034 деца от воюващите страни в йеменския конфликт - 1940 от бунтовниците хуси и 274 от правителството.

Данните на ООН показват 11 потвърдени случая на изнасилване и сексуално насилие, но се обяснява, че в действителност броят е по-голям, защото не всички нарушения се съобщават, "главно поради страх от опозоряване и липса на подходящи служби за реагиране".

Броят на потвърдените случаи на отвличане на деца също е ограничен и възлиза на 17.

Според доклада броят на децата, на които е била отказаха хуманитарна подкрепа, силно се е увеличил през петте години и половина "с катастрофални последици". ООН е установила 828 подобни случая.

Това е втори доклад на генералния секретар на ООН за децата в йеменския конфликт.

Според него броят на нападенията срещу училища и болници е останал висок, като при 345 от 381 потвърдени атаки е било причинено частично или пълно разрушаване на сградата.

В доклада се изразява "голяма тревога" от потвърденото използване на 258 училища за военни цели, което е повече от 244-те училища, които са били нападнати. В резултат хиляди момчета и момичета не са имали "безопасен достъп до образование", отбелязва ООН.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement