Милиони индийци, сред които и държавни служители, грабнаха метли и лопати, за да се включат в национална кампания за почистване на паркове, обществени сгради и улици, предаде АП.

Премиерът Нарендра Моди даде началото на кампанията „Чиста Индия” и се включи в нея, метейки улица в беден квартал на Делхи. Моди избра рождения ден на водача на индийското движение за независимост Махатма Ганди за начало на петгодишна кампания, чиято цел е да промени имиджа на Индия като една от най-мръсните страни в света.

Инициативата беше предшествана от медийна акция. Учениците и чиновниците бяха призовани да обещаят, че ще полагат по 100 часа труд годишно (около два часа седмично) за почистване на района около дома и работното си място.

Премиерът Нарендра Моди даде начало на кампанията в Делхи.
Снимка: EPA

Министри, полицаи и бизнес лидери разчистваха цяла седмица архиви и офисите си в рамките на кампанията. Намерението е да се сложи край на проблемите с лошите хигиенни условия и с отпадъците, за да може през следващите години Индия да стане чиста страна.

Мерките за това включват и изграждане на тоалетни. По данни на правителството близо половината от наброяващото 1,2 милиарда души население на Индия няма достъп до тоалетни.

В предизборната си кампания Моди обеща първо да се строят тоалетни, а после храмове, припомня вестник „Файненшъл таймс". Милиарди рупии са похарчени в течение на десетилетия за почистването на свещената за индийците река Ганг, определяна от някои природозащитници като гигантска клоака, отбелязва ДПА.

За близо 30 години федералното правителство е наляло около 400 млрд. рупии (6,8 млрд. долара) за почистване на реката, но резултатът е разочароващ. Премиерът Моди и неговата хиндуистка националистическа партия „Бхаратия джаната" твърдо са решили да успеят там, където досегашните опити са се провалили.

В реч в Медисън скуеър гардън, Ню Йорк, Моди призова американците с индийски произход да инвестират в правителствения фонд „Чист Ганг”. Премиерът създаде министерство за възстановяване на Ганг. Специален екип от министерски служители, експерти и финансови институции ще информира обществеността чрез специални програми.

До 2019 г., когато се навършват 150 години от рождението на Махатма Ганди, всеки индиец трябва да разполага с тоалетна и достъп до питейна вода, а улиците в страната - да са чисти.