Иран изнася повече петрол, отколкото позволяват параметрите на споразумението за ядрената програма на Техеран от ноември 2013 г., което облекчи част от санкциите, наложени от международната общност, предаде „Ройтерс”.
Съучастие в нарушението имат и четирите най-големи купувачи на ирански петрол - Китай, Индия, Япония и Южна Корея, които са увеличили покупките си през февруари със 17,2% спрямо година по-рано.
Според временното споразумение, постигнато между Иран и „шесторката" световни сили (петте страни постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и Германия) и влязло в сила през януари, Техеран трябва да поддържа износа си на равнище средно от 1 милион барела дневно за шестте месеца до 20 юли.
Вносът на най-големите ирански клиенти обаче - Китай, Индия, Япония и Южна Корея, както и Турция - надхвърля посочения обем поне от ноември. Данните, проследяващи танкерите, сочат, че има лек спад на ирански износ през март.
„Може би цените са прекалено добри, за да бъдат отказани. Иранците са известни с предлаганите добри сделки", отбелязва Виктор Шам, вицепрезидент на енергийната консултантска компания IHS Energy Insight.
По-големият износ на Иран може да помогне за ограничаване на базисните цени на петрола, които се повишиха заради опасения за предлагането, свързани със страни като Либия, както и на фона на нарастващото напрежение между Русия и Запада заради анексирането на Крим.
САЩ предупредиха по-рано този месец Индия да поддържа вноса на ирански петрол на равнището от края на 2013 г. Това ще наложи индийските рафинерии да намалят покупките си от Техеран с две трети спрямо първото тримесечие, за да бъде на равнище от 195 000 барела дневно до 20 юли.
През февруари четирите големи азиатски купувача на ирански петрол са внесли средно 1,37 милиона барела дневно спрямо 1,17 милиона барела дневно преди година.