Международната организация за гражданска авиация (ИКАО) заяви, че не е отговорна за издаването на предупреждения за потенциални опасности като военни конфликти, предаде Ройтерс. Организацията посочи, че това е задължение на отделните страни.
Малайзийският министър на транспорта каза в петък, че ИКАО е затворила въздушен коридор над Източна Украйна, след като малайзийски пътнически самолет бе свален в четвъртък, когато загинаха почти 300 души, отбелязва Ройтерс. Организацията отговори, че няма правомощия да отваря или затваря въздушни коридори.
Ройтерс посочва също, че ИКАО е излязла с предупреждение през април за летенето над Крим след руската инвазия, но е изтъкнала като причина потенциални проблеми с несъвместим авиодиспечерски контрол, а не риск от насилие. Предупреждението обаче не е било заповед, а препоръка да се проучат мерки за избягване на въздушното пространство.
Според Малайзия, ИКАО е одобрила коридора, по който обреченият пътнически самолет е поел, но това изглежда като погрешно тълкуване на дейността на организацията, отбелязва Ройтерс. Постоянният представител на Малайзия в ООН Хусейн Ханиф заяви, че маршрутът на катастрофиралия боинг е бил обявен от ИКАО за безопасен. Той призова да се извърши "пълно, независимо и открито международно разследване" на инцидента.
Дипломатът съобщи и, че украинските власти са поканили Малайзия да участва в следствените действия на местопроизшествието. По думите на постоянния представител за тази цел в Киев ще бъдат изпратени двама експерти от Малайзия.
Говорител на малайзийските въоръжени сили заяви в събота, че страната ще изпрати в Украйна два военнотранспортни самолета Ц-130 "Херкулес" за участие в операциите за установяване причините за катастрофата на пътническия самолет. Премиерът на Малайзия Наджиб Разак от своя страна увери, че страната му не възнамерява да прави изводи за причините за падането на пътническия самолет въз основа на догадки, а ще се занимава с търсенето на неопровержими доказателства.