Засилено полицейско присъствие в Германия обеща министърът на вътрешните работи Хорст Зеехофер. Мерките идват на фона на шествия и бдения из цялата страна след стрелбата в Ханау, в която загинаха 11 души, сред тях и нашият сънародник Калоян Велков.
Вътрешният министър на Германия призна, че опасността от десен екстремизъм и расизъм е висока. Затова и се подготвя план за засилване на мерките за сигурност.
Решението идва, след като приказният град на братя Грим Ханау се превърна в кървава арена на омразата. Хиляди хора загърбиха различията си, за да кажат "не" на расизма.
„Детето ми беше убито тук. Тя беше едва на 35 години. Тя е дошла тук, за да хапне пица. Но е била застреляна. Моля, всички да разберат: Случилото се в Ханау е трагедия“, казва Филип Геоман, баща на една от жертвите.
Хиляди в цялата страна запалиха свещ и се обявиха срещу ксенофобията. Престижният филмов фестивал Берлинале започна с минута мълчание. А българският актьор Самуел Финци произнесе силна политическа реч.
„Независимо колко същества решават да бъдат наопаки, колко заплахи отправят към нашата свобода и демокрация, независимо колко куршуми са изстрелвани или колко умопомрачени самотни вълци тероризират отвореното ни общество, докато политиците осъзнаят, че наистина имаме проблем с десните, независимо колко отровен е климатът ни - ние няма да приемем това за нормално“, каза Финци.
Под куршумите на омразата попада и Калоян Велков. Щом научава за стрелбата братовчедка му Васка Велкова се отправя към мястото на трагедията.
„Звъннах на Калоян, писах му СМС, не вдигаше, заминах сутринта, но полицаите ми казваха, че загиналите са турци, няма българи. В 6 ч. сутринта казаха, че Калоян Велков е починал“, разказва Васка.
За съпругата на Калоян най-трудното е да съобщи за трагедията на малкия им син.
„Говоря с психолози - как ще му кажа, защото е много привързан - дори през ваканцията бяха заедно“, споделя опечалената майка Хариета Колева.
А партиите в Германия загърбиха различията си и застанаха заедно зад позицията, че крайно дясната „Алтернатива за Германия“ насърчава климат на омраза.
В обществото се появиха искания за конкретни промени, защото стрелецът от Ханау е действал сам, но не е единственият затънал в блатото на омразата и расизма.