На Алепу има монолитна стоманобетонна конструкция, нейната функция е на противосвлачищно съоръжение, обясни в предаването „Тази сутрин“ Камен Славнин – проектант по част от конструкцията.
Разрешаването на застрояване на този терен е свързано със задължително укрепване на свлачището, посочи той.
„Целта на съоръжението е да поеме хоризонтални натоварвания от свлачището, като пресече потенциални плъзгателни повърхнини от това свлачище“, уточни още проектантът.
В предварителните предписания, свързани с изграждане на проекта, изрично беше упомената кои пластове трябва да се отнемат и кои трябва да останат и къде точно трябва да се извърши фундиране, каза той.
По думите му това ще бъде курортен комплекс.
Кутийките, които се виждат на снимките, са едни празни пространства, които трябва да подпомогнат работата на стената отзад – да я укрепят допълнително, заяви Камен Славнин.
Край четириетажната подпорна стена на Алепу ще има "красив курортен комплекс с двуетажни постройки", разкри той.
„Ако имаше обикновена стена, тя щеше да е отделена от останалата сграда и, тъй като пластът до нея е негоден, трябваше да бъде изгребан и заместен с подходящ материал. Щяхме да имаме много сложно и скъпо уплътнение, това решение с подпорната стена се оказа най-икономическо ефективно“, обясни Славнин.
Прокуратурата атакува разрешението за строеж в съда, с мотива, че документът е нищожен. А миналият месец шефът на ДНСК каза, че строителството на мястото е спряно от зимата на 2019 г.
Дъщерното на „Главбулгарстрой“ дружество – „ГБС Турс“, обаче показа заповедта в нейната цялост. С нея обясниха защо след забраната на ДНСК на обекта е изникнало още едно ниво.
От „ГБС Турс“ определиха проекта като комуникационен провал, но и повод за гордост от архитектуирен и конструктивен аспект.
Протестите срещу унищожаването на природата ще продължат, заканиха се активистите.