24-ма младежи между 14 и 18-годишна възраст е задържала столичната полиция от началото на годината. Става въпрос за така наречените „локали“, за които сме ви разказвали и преди.
Пореден случай на агресия между тийнейджъри беше установен миналата нощ в градинката пред Народния театър. Повдигнати са обвинения на четирима младежи.
В предаването „Тази сутрин“ от СДВР увериха, че няма бум на т.нар. „локали“ или престъпления от непълнолетни спрямо други непълнолетни.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Както вчера спомена комисар Николов от началото на годината сме извели 28 случая, които отговарят на това описание, но не при всички от тях говорим за конкретно престъпление. Това са групички от непълнолетни на възраст от 14 до 19 години. Те са от една компания, движат се на групички с тъмни дрехи, горе-долу еднотипни, обикалят из централната градска част и понякога агресират спрямо беззащитни – други непълнолетни или възрастни хора. При 24 от тези случаи имаме установени лица“, каза гл. инсп. Стефан Попов, „Криминална полиция“, СДВР.
По думите му не при всички се е стигало до агресия. Патрулите са установили и маскирани групички от непълнолетни с боксове и спрейове, без да са извършили деяние.
Терминът локали идва от английската дума „local“.
„На жаргон в социалните мрежи се определят лица от 9-12 клас, които посещават определени места в кварталите си, пред училищата, моловете, кафенета и спирки на градския транспорт и налагат своя начин на живот с агресия и по-брутално поведение. Те се движат на групи от 5 до 6 души и са облечени по един и същ начин със скъпи спортни марки. В някои случаи има вандалство, грабежи и кражби, но по-рядко. По-скоро са агресивни вербално или физически спрямо свои съученици или спрямо по-възрастни хора“, обясни ст. инсп. Ваня Цонкова, „Детска престъпност“, СДВР.
Непълнолетните носят както наказателна, така и административна отговорност, докато малолетните се порицават изцяло по Закона за борба с противообществените прояви.
Ако не е образувано досъдебно производство, преписките се изпращат в съответната местна комисия, където се налагат възпитателни мерки – от предупреждение до настаняване във ВУИ.
Определя се обществен възпитател, който работи с децата, като с тях продължават да работят и инспектори от Детска педагогическа стая.
От СДВР призоваха родителите и учителите да обръщат внимание на децата и тяхното поведение.
„Основният фактор за развитие на това т.нар. явление са родителите и средата, в която са тези младежи. Родители и учителите са първите хора, които могат да забележат промяна в поведението на своите деца и да вземат необходимите мерки. Стигне ли се до нас, тези деца са установени като извършители на някакви деяния, ние ги изкарваме от анонимност, което е тяхната основна идея, разполагаме с тяхно описание и снимки и като има такова престъпление, те са първите, които проверяваме“, посочи гл. инсп. Стефан Попов, „Криминална полиция“, СДВР.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK