В Германия остават две седмици до предсрочния парламентарен вот, а миграцията е основна тема в предизборните дебати. На този фон стотици хиляди протестираха и този уикенд из цялата страна срещу крайната десница.
Срещаме се с Калид – сирийски бежанец, който се е интегрирал успешно и вече има германски паспорт.
Преди 10 години той пристига в Германия по време на най-голямата бежанска вълна в Европа.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Днес, на 28 години, вече е семеен и пише бакалавърската си теза по машиностроене в един от най-престижните университети в страната.
„Ходя на университет и работя по специалността си. Съдейки по отношенията с колегите ми – да, определено се чувствам приет. Но не мога да говоря от името на цялото общество“, казва той.
- Смяташ ли, че отношението към мигрантите се е променило?
„Да, мисля, че отношението към мигрантите е станало по-негативно. Опитват се да депортират хора, които не работят и не се интегрират. Но самият канцлер каза, че тези, които работят и допринасят, няма от какво да се притесняват. Така че не мисля, че ще ни изоставят“.
Калид извървява пътя от Дамаск до Берлин заедно с по-малкия си брат през Балканския маршрут.
Десет години по-късно бягството към Германия за хора като Калид може да остане мираж. Темата миграция е една от основните в предизборната кампания на партиите.
Кандидатът за канцлер на християндемократите Фридрих Мерц настоява за по-строги мерки към мигрантите и дори направи рисков ход като прие подкрепа от крайнодясната „Алтернатива за Германия“, за да прокара в парламента своите идеи. Останалите партии отговориха с остри критики.
На този фон хиляди хора всяка седмица се събират на протести в центъра на Берлин и в десетки други германски градове, за да изразят недоволството си срещу крайнодесните политики.
Особено силна е реакцията срещу мерките, насочени срещу мигрантите, които някои партии открито прокарват, предизвиквайки остри обществени дебати и нарастващо напрежение.
- А как ще коментираш мнението, че сега, след края на войната, бежанците трябва да се върнат обратно в Сирия?
„Войната може да е свършила, но там не е останало нищо. Всичко е разрушено. Къде да се върнем? Много хора все още живеят в палатки по границите“, казва Калид.
„Ако хората погледнат малко по-позитивно на нещата ще видят, че ние също сме важна част от обществото тук... Никой не говори за това, че най-голям брой чуждестранни лекари в Германия са сирийци. Аз имам поне 15 приятели от Сирия тук - всичките инженери, но никой не обръща внимание на това“, допълва той.
Историята на Калид дава различна перспектива върху живота на мигрантите в Германия – на фона на нарастващото влияние на крайнодесните партии и дебатите за бъдещето на миграцията в страната.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK