Румъния вчера гласува за парламент на фона на продължаващите спорове около резултатите от първия тур на президентските избори.

Очакването на тези избори е да има възход на крайната десница, която също така е по-скоро антиевропейска и анти-НАТО.

Това се случи на фона на победата на Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Партията, която управлява Румъния през последните десетина години – Социалдемократическата партия, спечели отново и може би тя обра плодовете от това, че хората, поставени пред избора да изберат между нещо ново и вече познатото – най-много гласуваха за нея.  

Румънците свързват тази партия с корупция и много негативи, натрупани през последните години.

Така втори останаха „Алианс за обединение на румънците“ – нещо като българското „Възраждане“.

На трето място се нареди Национално-либералната партия, която можем да определим като аналог на нашето ПП-ДБ, която беше в сглобка със Социалдемократите, или с румънския ГЕРБ. Тя понесе негативите от тази сглобка от последните 4 години в управлението.

На четвърто място е дясноцентристката опозиционна партия „Съюз за спасение на Румъния“, чиято лидерка Елена Ласкони се класира втора на първия кръг на президентските избори на 24 ноември.

Партията в българската си версия прилича на „Спаси София“, защото тя започва точно от местната власт в Букурещ, която печели. Партията е проверопейска, но не е участвала във властта.

5-процентна е бариерата за влизане в парламента в Румъния.

Тази бариера се преминава и от „Демократичния съюз на унгарците“ – традиционно етническа партия на унгарците, която служи за балансьор тогава, когато не може да се състави правителство. И тук можем да направим аналог – с ДПС, защото става дума за партия, за която предимно гласува едно малцинство в Румъния, но най-често заема позицията на по-силните в парламента.

За първи път в парламента ще влезе партията на противоречивата евродепутатка Диана Шошоака – „SOS Румъния“, която прилична на българската „Атака“.

Това е разпределението на партиите, които влязоха в румънския парламент. Средно около 65-70% от тях са проевропейските партии, а 25-30% за тези, които са по-евроскептични и националистически.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK