Само преди дни във Военномедицинската академия (ВМА) се извърши втора чернодробна трансплантация от началото на годината досега. Реципиентът е жена на 50 години, а донорът е мъж на 45 години.

Тази трансплантация се случва благодарение на близките на донора, които въпреки трудния момент, са решили да дарят органите на техния близък. Случва се и благодарение на професионализма на лекарите, които спасяват човешки живот.

Снимка: bTV

В "Спасените" гостуват двама лекари, чиито имена са познати на цяла България - проф. Никола Владов, ръководител на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, и проф. Крум Кацаров, ръководител на Клиниката по гастроентерология към ВМА.

Проф. Владов обясни, че рецепиентката е изведена от реанимация и се чувства добре.

„В една трансплантация участва между 30-60 души. Това е един много сложен процес. Върха на пирамидата са нашите екипи, но има много хора, които технически отговарят за неща“, обясни проф. Кацаров.

Те са направили над 85 трансплантации. Според актуалните данни към Изпълнителната агенция "Медицински надзор" през 2022 г. са извършени само шест трансплантации на черен дроб, две на сърце и едва 12 на бъбрек. За тази година има три бъбречни трансплантации и двете на черен дроб, извършени във ВМА.

Снимка: bTV

Според данните на „Медицински надзор“ към април тази година 802 души у нас се нуждаят от трансплантация на бъбрек, 29 на черен дроб, 26 на сърце и 8 на бял дроб.

„Фокусът в трансплантационния процес е върху донорските бази. Повече трябва да се говори. Ако имаме достатъчно донори, можем да правим трансплантации всеки ден“, каза проф. Кацаров.

Снимка: bTV

Проф. Владов добави, че най-ценното за тях е, че са успели да създадат група от млади лекари, които се справят блестящо с много трудни случаи и с трансплантации.

В края на 2021 г. направихме с проф. Владов и проф. Кацаров един епизод от поредицата "Спасените". Тогава на Димитровден се случи първата в България сплит трансплантация на черен дроб, което означава разделянето на донорския черен дроб на две с цел спасяване не на един, а на два живота.

Спасената е Петя Йорданова, тогава на 27 години. Казват ѝ тежка диагноза, а родителите са чакали фатален край. Така Петя е включена в листата на чакащите за трансплантация и успява да получи нов черен дроб. Днес Петя вече се е завърнала на работното си място - тя е педагог в детска градина.

Снимка: bTV

„Здравословно се чувствам много добре – чувствам се здрава, пълноценна, истински човек. Относно емоциите – те бликат от мен всеки ден. Донорството е важно, защото хора като мен, които чакат шанса си за живот, го получават, а тези хора, които са изгубили своя, могат да продължат да живеят чрез нас“, добави Петя Йорданова.

Тя благодари за всичко на проф. Владов и проф. Кацаров. Направи им и специален подарък - икона на св. Николай Чудотворец, защото самите те са чудотворци. 

Снимка: bTV

С помощта на проф. Кацаров още един човек получава шанс за втори живот. Това е ген.-лейтенант Димитър Георгиев, който е бивш командващ на Военновъздушните сили. Неговата дъщеря - Даниела Генчева, отправи специални думи към него:

„Толкова много обичам този лекар. В най-трудните моменти беше до нас. И в най-хубавите мигове на спасение. Той ни каза, че има донор, той се грижеше за татко и той беше до семейството ми, когато трябваше да си кажем "довиждане" до следващия живот." 

Няколко месеца след трансплантацията ген. Георгиев дори пилотира хеликоптер. 

Снимка: bTV

Екипът на "Тази събота" поднесе и още една изненада. Този път за проф. Владов. Тя бе от неговия внук, който също иска да стане лекар като него: „Мили дядо, обичам те и ще стане доктор като теб.“

Снимка: bTV

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement