Младежкият хълм в Пловдив горя за трети път в последните месеци. Той е първият от пловдивските тепета, обявен за защитена територия. Вече втори месец стотици доброволци го разчистват и започват наново след всеки пожар.

Изпод пластовете пръст излизат неочаквани находки – каменни алеи, шахти, парапети, бордюри:

“Откривам алеи, които са погребани под многогодишни пластове от листа, пръст, корени от човешкото безхаберие. Учител съм и искам с това да дам пример на хората около мен", казва доброволка.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Просто ние много обичаме хълма. И всичко, което зависи от нас, ще го направим.", друга доброволка.

Доброволецът Любомир Чакъров показва купчина събрани отпадъци.

Вдъхновител на гражданската инициатива е 49-годишният Стоян Стоянов. В опит да си припомни местата, където в детските години се е разхождал с дядо си, той с ужас открива, че те буквално са затрупани и липсват.

"И минавайки по централната алея, на единия от завоите случайно видях затрупаните в храстите каменни стъпала. Разбутах храстите, влезнах в тях. И се оказа, че имаме над 4 километра изградени каменни и павирани алеи", разказа Стоянов. 

Той снима клип и го публикува в социалните мрежи. Десетки откликват. Сред тях е Христин Тонев. Той решава да пожертва свободното си време, за да работи безплатно за облагородяването на парка:

"Всичко е обрасло, всичко е колумбийската джунгла. Виж какво става! Непроходимо. И няма начин, това трябва да се почисти. Това е на пловдивчани, това е наше наследство", каза Тонев.

Сред ентусиастите има и чужденци. 19-годишният американец Джъстис Барни е очарован от идеята.

"Харесва ми да съм тук, да разчиствам и отдолу да откривам каменни стъпала и алеи. Трудно е, изисква физически усилия, но си заслужава каузата. Тук помагам за втори път", заяви Барни. 

"Вече седма седмица се занимаваме с алеите. Направили сме вече около може би 80%от терена", обясни Стоянов. 

Доброволците вършат работата на институциите, но се надяват, след като приключат - общината да облагороди и запази върнатите към живот алеи.