Една от водещите теми в Европа през последните седмици - на 23 февруари предстоят предсрочни парламентарни избори в Германия.

На този фон миналият четвъртък за пръв път в съвременната история на страната кандидатът за канцлер от Християндемократите се обедини символично с крайнодясната „Алтернатива за Германия“ в по-строги мерки срещу мигрантския поток.

Накъде отива политиката във Федералната Република?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според професор Норбърт Керстинг Германия е поставена в ситуация, при която икономиката на износ е в наистина тежко състояние.

„В следствие на отворената политиката на страната към Китай и САЩ се случи така, че не само износът към тези две икономики намаля значително, но и запитването за продукти от немските заводи на тяхна територия. Така Германия губи постепенно позициите си на световната икономическа карта и със сигурност  производството например на автомобили само за европейския пазар не е достатъчно“, обясни той.

По думите му вече и развитието на транспортната инфраструктура не толкова голямо и с високо качество, защото се инвестира по-малко.

„И докато доскоро немските железници имаха относително надеждна роля в производството, вече не е точно така. Тези промени са и в следствие на така наречената „спирачка на дълга“, тоест - държавата спира определени инвестиции и налива част от брутния вътрешен продукт с цел преждевременно погасяване на някои дългове, отпуснати от Европейския съюз“, уточни професорът.

„Идеята за „популизъм“ на първо място засяга гражданите, защото това им се отразява пряко. Инфраструктурата е необходима не само за икономиката. Защото дори в дигитализирането още през 80-те години бяха направени грешки. Тогава например трябваше да се инвестира достатъчно в оптични кабели. Германия губи първата си позиция в Европа и това е ясно от няколко години“, допълни той.

Според Норбърт Керстинг ситуацията в Германия се използва умело и от опозиционните партии, които поставят управляващите партии на все по-голям натиск.

„Може да видим, че дори Христяндемократическия съюз, начело с новия си кандидат за канцлер, променя курсът на Ангела Меркел като не набляга на социалната политика и поставя нови по-тежки ограничения за мигрантите. Дори се стигна до там, че в разгара на избирателната кампания Съюзът и крайнодясната Алтернатива за Германия за пръв път символично се обединиха в общи действия около бъдещо затваряне на границите, което в рамките на европейските закони е невъзможно“, допълни професорът.

Целия разговор вижте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK