През изминалата 2024 година се разходихме заедно по красиви, непознати, а понякога и екстремни места в България. Правим последна обиколка за тази година, като припомняме едни от най-ярките преживявания.
Нашата природа ни дава различни възможности за преживявания. Някои искат да полетят високо, други да се спускат по снежни склонове. Други да усетят силата на реките или красотата на притихналите води.
Рзнообразието и красотата на нашето отечество е факт - имаме всичко, което природата може да ни даде.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Нали виждате какво се случва около нас. Има много възможности какво да се прави и красота, която да показваме на нашите гости и има и щастие, свързано с всички обитатели на нашата прекрасна планина”, казва Михаела Кирчева.
Подобни места са истинско богатство, което ние притежаваме и една от причините са природните дадености.
„При нас наистина е все още диво, като това място тук и да останеш цял ден, половин ден, един час и да не видиш никой друг, освен природа“, казва още Михаела.
За целта можем да използваме различни начини на разходки из природата. Гергана избира за свой спътник колелото.
„Посещаването на различни места различни места с велосипед е изключително природосъобразно. Хем е по-бавно сравнено с автомобил, а също така може да посетиш много места и да се срещнеш с местните хора. Те са много любопитни към велосипедистите и се получава една много интересна връзка“, споделя Гергана Николова.
А някои са на кон -
„България е страхотно място за конен туризъм. В България има голям потенциал за развитие. България има още да се развива и от към коневъдство и от към туризъм и е голяма ниша“, казва Наталия Ангелова, която е инструктор по конна езда.
Нашите земи са обитавани от древни времена, а културното и археологическото ни наследство е световно богатство. Такива са и нашите традиции. Това е причината у нас да идват туристи от различни страни, не само заради красивата ни природа. Това ни задължава да се грижим за това, което сме получили като наследство.
„Човек, посещавайки един културно-исторически обект с археология, да си представя мястото. Да слезе няколко стъпала, както ние коапем стратиграфски, така и туриста ще може да тръгне и да отиде до другата църква, защо не слиза надолу към пристанището – там го чакат готините корабчета и от там отива към манастира“, казва д-р Явор Бояджиев, археолог от НАИМ-БАН.
А срещата с природата може да се случи и на по-необичен терен – под вода:
„Начинът, по който нашето подводно културно-археологическо наследство може да бъде интегрирано са няколко. От една страна може такива обекти да се подлагат на водолазен туризъм, но от друга страна, може да се прави публична интерпретация на подводното културно наследство на сушата като виртуална среда но и физически. Може да правим изложби, пана и това се прави по света и се прави и в България вече“, казва д-р Драгомир Гърбов, който е подводен археолог.
Дарени сме и с една невидима красота под земя и това са нашите пещери.
„България наистина е богата на пещери, защото имаме много варовикови скали и мрамори съответно и това са скалите в които се образуват пещери“, казва геологът Камен Бонев.
Подземното богатство у нас е забележително. У нас са проучени и картирани са над 6200 пещери, а облагородените са 13.
Абсолютно вярно е, че страната ни е известна не само със своите рози, но и с розовото масло. Иначе работата е много приятна, защото ухае на рози.
Костадин Джатев е производител на розово масло.
„Голяма част от маслата се произвеждат чрез дестилиране. Варят се или с вода или с парна дестилация. Макар с годините да правим подобрения същността на производството не се е променило“, обяснява той.
Местността над Копривщица се казва Гюла. Защо се казва така - защото ухае на рози. Каква е причината? Сигурно защото са разсипали розово масло или са го криели тук и понеже тази скала е шуплеста и така този аромат се е запазил за много време.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK