Това е разказ за забележителна история като за филм – документирана в архивите на Държавна сигурност.

Алфред Фосколо е 82-годишен френски гражданин, главен герой в една истинска любовна история.

История, чийто сюжет се развива от двете страни на Желязната завеса – между Париж и София.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Любов чиято цена са затвор, влизане и бягство от народната република с подменена самоличност.

Също и за избора да стане враг на Държавна сигурност, да бъде преследван, да заложи на карта живота и свободата си, за да бъде с едно българско момиче.

История за истинска любов с щастлив край – те останали заедно, докато смъртта ги раздели.

Алфред Фосколо е дете на Втората световна война. Роден е през 1942 г.

Снимка: btvnovinite.bg

„По независещи от мен причини и обстоятелства съм роден в София – от майка българка и от баща французин. Той се запознава с майка ми в Сорбоната. Тя следва френска филология и идва да се бракосъчетаят, да се жени. В България го заварва войната през септември 1939 г. и е блокиран тук“, казва Фосколо.

Снимка: btvnovinite.bg

Заради войната Алфред се ражда в София, баща му основава тук иновативно френско училище и семейството им остава в България. През 1944 г. Съветската армия окупира България, а през следващите години започват разстрели на интелигенцията, преследване, репресии, чуждите училища са закрити, родителите му са обявени за чуждестранни агенти и врагове на народа, защото са завършили Сорбоната. Бягат в Париж, когато Алфред е на 7 години. Мислят си, че никога повече няма да видят роднините в България. 

До смъртта на Сталин през 1953 г. са избити около 30 000 българи – цели групи хора, предимно интелектуалци, предприемачи, образовани хора. След смъртта на Сталин режимът започва да търси по-човешко лице.

„След десталинизацията през 1957 г. се отвори възможност да се идва в България. Когато дойдох през 1957 г., бях на 15 г. Значи от 15 до 26 години съм идвал всяко лято почти“, разказва Алфред Фосколо.

Снимка: btvnovinite.bg

В София създава приятелства за цял живот. Започва да опознава и режима. Едно лято най-добрият му приятел е привикан от Държавна сигурност.

Тони Машев привлича вниманието на ДС с това, че говори френски и посещава училището на бащата на Алфред. Решават да го привлекат за агент, той обаче няма желание. Бяга заедно със съпругата си Лидия с гумена лодка до Турция и после стигат до Франция.

В Париж младите Тони и Алфред решават да работят за събуждане на българското общество срещу мракобесната система. Печатат позиви, които да разпространят в София.

Годината е 1967 г. Позивите са насочени към привържениците на „Левски“ – отборът, който тогава се подкрепя от по-свободомислещите столичани. 

Снимка: btvnovinite.bg

В тези години футболът в България е масов спорт, обичан от всички. Звездата на „Левски“ е Георги Аспарухов-Гунди. Месецът е ноември, годината 1967 г. Следва един от най-великите в историята мачове срещу ЦСКА. Със своя „Ситроен“ Алфред влиза в София с позивите против системата.

В началото на 1968 г. чехите масово излизат по улиците с искане за край на съветския режим в отваряне на страната им към света. Българската народна армия праща танкове в Прага, за да подкрепи Съветския съюз със смазването на гражданските протести. 

Снимка: btvnovinite.bg

Алфред се е върнал обратно в Париж, където също започва студентска социална революция.  От там той опитва да сключи брак с любовта на живота си Райна и да я вземе при себе си в Париж. Но ДС отказва да я пусне. 

Напрежението в Европа, опитите на Чехословакия да се откъсне от съветската орбита, карат ДС да смята, че левскарите Алфред и Тони готвят софийска пролет по примера на събитията в Прага. Затова си позволяват да арестуват френския гражданин, който идва в България.

А той пристига в България не защото организира резолюция, а защото е влюбен в българката Райна. В София и е под пълен контрол и тайно наблюдение на службите.

Снимка: btvnovinite.bg

ДС го оставя да се среща с Райна и не го арестува до последния му ден в България.

Французойката без паспорт отива във френското посолство, а Райна с нейния паспорт и своя снимка напуска България. Алфред, който е обявен за шпионин в Народната република, също е с подправена самоличност, рискувайки да отиде в затвора завинаги или да бъде разстрелян.

В крайна сметка тази история завършва с щастлив край. Алфред и Райна остават заедно до края на живота си.

Снимка: btvnovinite.bg

След края на режима Алфред и Райна се връщат в София и в архивите на ДС откриват хиляди страници за себе си. Откриват, че десетки агенти са ангажирани да ги следят, че техни приятели са вербувани. Райна е починала миналата година в София.

Повече за историята на Алфред Фосколо – гледайте във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK