Катрин Де Бол е първата жена генерален комисар, назначена от Борда на Федералната полиция в Белгия и официално удостоена от краля с тази титла през 2011. 

Катрин де Бол е родена в Аалст, Белгия. Завършва право в Университета в Гент през 1993. В периода между 1994 и 1997 преминава през офицерско обучениe, а по-късно получава титлата лейтенант. Активно работи като адвокат във Федералната полиция, където по-късно е повишена за началник на персонала в Нинове. На 1 януари 2005 г. става главен комисар. От май 2018 г. Де Бол е назначена за изпълнителен директор на "Европол". 

В полицията е важно един лидер да може да слуша хората, да чуе от какво имат нужда властите и как можем да намерим решение, за да работим по-добре. Това каза в предаването „120 минути“ директорът на „Европол“ Катрин Де Бол.

„Именно това се опитвам да постигна всеки ден и това е причината да съм тук, в България, за да разбера ситуацията, каква е ситуацията, пред която е изправена правораздавателната власт и да намерим решения с полицейските власти как по-добре да служим на гражданите и как можем да се борим с престъпната организация и терористи“, отбеляза Де Бол.

Тя изказа съболезнования на семейството и на колегите на двамата полицаи, загинали при сблъсъка на автобус с мигранти в полицейска кола.

„Този инцидент още веднъж показва колко рискована е задачата на един полицай, показва какви рискове срещат всеки ден полицаите, когато трябва да се борят с престъпни организации. И именно тези канали за мигранти са задача на „Европол“ и ние помагаме на държавите-членки в борбата им с такива случаи“, допълни директорът на службата.

Когато се случи това преди седмица в България, незабавно подкрепихме българските власти в разследването, каза още тя.

Катрин Де Бол допълни, че от 2016 г. с голямата мигрантска криза, която имаше в Европейския съюз, са започнали с конкретен подход, насочен към каналите за мигранти.

„Много е важно да имаме добра представа и добро виждане в целия Европейски съюз. Откъде идват, къде трафикантите търсят мигранти, какви са пътищата, къде се организират и това, което сме видели, е, че хората, които се занимават с това, не се интересуват от човешкия живот. Те поемат много рискове, имат много пари, които идват от престъпната им дейност, и имаме анализи, правим разследвания, за да намерим информацията и да видим информацията от държавите-членки, да разберем къде е началото и края на всеки път", заяви Катрин Де Бол.

Има много значителни подобни пътеки и пътища от Мароко към Испания, Западните Балкани и също така през Беларус. Пътят през Беларус за ЕС е бил използван и преди войната в Украйна, обясни тя.

„Иракски и сирийски бежанци биват прекарвани през такива мигрантски пътища през Минск, пътуват към Литва, Латвия, след това през Полша към Германия. Парите, които получават от този път, са много значителни средства. Повече от 10 000 евро на човек искат, за да го прекарат от Ирак към Германия, например, през Беларус“, допълни катрин Де Бол.

"Властите са отдадени на цялата общност. Правораздавателните органи се борят с тези мрежи, които имаме, защото виждаме, че организираните престъпни групи са много гъвкави и когато видят, че се отварят нови пътеки и нови пътища, винаги ще се опитат да намерят пропуските, пролуките в системата и да ги използват. Нека не бъдем наивни. Винаги има хора, които биха искали да влязат в Европейския съюз. Имаме проблем с климата, имаме война в Украйна. Имаме ситуация в Афганистан и Европейският съюз все още се разглежда като място, където е добър животът и хората искат да имат по-добър живот и искат да дойдат тук и това няма да спре", каза още директорът на "Европол".