Палеонтолози откриха в Австралия фосилизирани кости от неизвестен досега вид гигантски динозавър, предаде АФП. Според учените прародителите му са дошли от Южна Америка, като са преминали през Антарктида преди около 105 млн. години.
Става въпрос за тревопасен динозавър, наречен Savannasaurus elliottorum. Той е бил с дължина около 14 м и принадлежи към семейството на зауроподите, което включва най-едрите животни, които някога са живели на нашата планета.
Фосилите му са намерени в Куинсланд.
Учените попаднали и на кости от друг зауропод, кръстен Diamantisaurus matildae.
Изглежда двата вида са се срещали единствено в Австралия.
Новите находки вероятно ще допринесат за възобновяване на дебатите за произхода на динозаврите в тази част от света и за периода, когато животните са дошли тук. Според някои експерти двата вида са дошли преди периода креда, започнал преди 145 млн. години и приключил преди 66 млн. години с падането на голям метеорит, който предизвикал изчезването на половината от живите видове, включително динозаврите.
„Новото откритие обаче подкрепя друг сценарий. То навежда на мисълта, че въпросните два вида зауроподи имат южноамерикански прародители, които минали по ивица суша, за да стигнат до Антарктида, след това минали по брега на континента и поели по друга ивица суша, която ги отвела до Австралия“, заяви ръководителят на изследването – палеонтологът Стивън Поропат от университета в Упсала, Швеция. „През по-голямата част от периода креда Антарктида била прекалено студена, за да може толкова едри тревопасни да оцелеят след подобно пътуване. Преди около 105 млн. години обаче настъпило затопляне, което би позволило минаването им“, допълни той.
Резултатите от извършените разкопки показват, че в Антарктида, която днес е покрита с лед, дебел 2 км, по онова време е имало гори.
Резултатите от изследването са публикувани в „Сайънтифик рипортс“ (Scientific Reports).