Създаване на "мобилни аптеки" и на филиали на вече действащи предлага здравното министерство като решение на проблема с липсата на аптеки в много населени места.
Създаване на Национална аптечна карта, която да определи потребностите на населението от достъп до лекарства, осигурявани от аптеки. Картата ще покаже кои са населените места с недостиг на аптеки. Като се предлагат мерки, които да стимулират разкриването им по тези места, а именно възможност да се разкриват филиали на вече действащи аптеки, както и да се създават "мобилни аптеки".
В община Георги Дамяново няма аптека. Най-близката е в Монтана. За хората от най-отдалечените райони на общината това означава - на 50 километра.
Здравното министерство предлага в тези ситуации да могат да се създават филиали на действащи аптеки. Те ще са задължени да работят поне 2 дни в седмицата. Другият вариант са т.нар. "мобилни аптеки" - специално оборудвани микробуси с фармацевт в тях.
„Това за мобилните аптеки е малко спорно и екзотично и се надявам да не се стигне до много масово разхождане на автомобили по населените места с лекарства", каза Николай Костов от Асоциация на собствениците на аптеки.
Ако не достигат денонощни аптеки, наличните в областта ще дежурят по график. Той ще е задължителен и ако се наруши, ще се налагат санкции. А разрешението за отваряне на нова аптека в населено място, в което има, вече ще зависи и от това какво показва Аптечната карта - недостиг или излишък на аптеки в района.
Предлага се още този, който има аптека, да няма право да е производител и дистрибутор на лекарства. Целта е да се избегнат порочни търговски практики.
Предлага се и ограничаване на износа на лекарства, за които е установен недостиг. За тях ще се създаде списък и ако търговците искат да ги изнасят, ще чакат разрешението на агенцията по лекарствата.
И още нещо любопитно и много важно - фарамцевтичните компании ще бъдат задължени да публикуват списък с имената на лекарите и болниците, които са финансирали за участие в различни мероприятия.