Забраната да се използват мобилни телефони в час разбуни духовете. Мнозина се изказаха в подкрепа на нововъведенията. Други разкритикуваха закона.
Днес повечето първолаци са с "мобилни". Калина, майка на дете в начално училище, коментира, че синът ѝ има телефон от първи клас. „Колкото ние с баща му да сме спокойни, иначе сме му казали да не го ползва в час”, допълни жената.
Иво, който е трети клас пък разказа, че държи мобилния си в раницата. Използва го, за да се обди на майка си.
Друга майка на първокласничка – Савина, сподели, че дъщеря ѝ няма телефон. „Просто с моя съпруг така смятаме, че няма смисъл”, обясни ситуацията майката.
В горните класове телефонът вече не е само за връзка с родителите, но и с приятелите във Фейсбук. „Окей съм с това да не е при мен, защото по някакъв начин не ме разсейва. иначе в мен ли е - ще го използвам за всякакви неща, интернет, даже игри”, сподели Мирослав Борисов, който е гимназист.
Зори Чернева, която е в 12 клас, пък сподели, че телефонът ѝ помага да се бори със скуката в някои часове.
Дори и да е незаконно, засега за ползването на телефон в клас санкция не е предвидена. Учителят може да помоли ученика да остави устройството на катедрата или да го прибере.
Освен, че пречат на дисциплината, често телефоните изчезват. Директорът на 119 СОУ Диян Стаматов сподели, че често загубените устройства са доста скъпи. „Тяхното намиране след това е почти невъзможно. а носи след това ммного големи драми и скандали в учебния процес”, допълни той.
Според новоприетия закон телефоните в час са забранени, но таблетите не са. Въпреки че двете устройства са функционално заменими.
„Таблетът може да служи по-добре от телефона. Таблетите са едно, а телефоните служат за писане на смси, по-малки са”, поясни разликите министърът на образованието Тодор Танев.
Според депутата Милен Михов смята, че „Телефонът в часа пречи - мама, татко баба и дядо да го питат как се чувства - безсмислени разговори:.
Всички новости в закона обаче не влизат в сила от тази учебна година, а от следващата.
Тогава ще има и нов вид санкции за учениците. Досега забележката, предупреждението и преместването бяха единствените методи за наказание. Предвидени са още два - преместване в друга паралелка в същото училище и преместване от дневна в самостоятелна форма на обучение.