Ден след като шведските власти започнаха разследване на евентуална мрежа за трафик на хора заради потока от български сезонни работници, оказали се измамени от работодателя си, правителството у нас също се задейства със „спешна реакция" по въпроса.
На Министерски съвет премиерът Бойко Борисов разпоредил „бързи действия за подвеждане под отговорност за трафик на хора на тези, които са подвели нашите сънародници и са ги пратили към Швеция без договори и без ангажименти за извършване на работа”, научиха медиите от министъра на външните работи Николай Младенов.
Близки на гурбетчиите набиха измамник
Близките на излъганите гурбетчии обаче изпревариха властите и взеха работата в свои ръце. Те сами успяха да задържат един от измамниците, който се появил във „Филиповци” и им поискал по 400 евро за всеки работник, за да бъде върнат в България. Според свидетели това бил бащата на "работодателя". Ромите хванали измамника и го набили, след което той избягал. По-късно в 9-то РУП е задържан неговият шофьор. От полицията обясниха, че той е поканен вътре само като свидетел, а издирването на избягалия изнудвач продължава. По първоначални данни и двамата са от Божурище. Прокуратурата беше уведомена веднага. Ромите пък се събраха пред районното, за да подадат жалби. От полицията заявиха, че проверяват сигнала за изнудване, което се води тежко престъпление.
Другите измамени роми – тези от Шуменско, познават човека, който ги е подмамил в Швеция. По думите им това е Косто Костов от Смядово. Той също заминал на гурбет и в момента търси начин да се върне в България.
Държавата прибира измамените от Швеция
Злощастните гурбетчии все пак ще бъдат прибрани от държавата, след като правителството гласува отпускане на извънредни средства за тази цел. По предварителна оценка става дума за 170 000 лева, като се уточняват „икономически най-изгодните” начини за транспортиране на хората.
Дипломат номер едно у нас изтъкна, че с тези действия кабинетът иска да „покаже на обществото и на партньорите, че държавата може да помага в тези случаи и да действа превантивно”. Тези уверения обаче противоречат на становището, разпространено точно от ведомството на Младенов преди ден – а именно, че властите не могат да помогнат на бедстващите ни сънародници, които трябвало да разчитат на роднини, ако нямат средства да се приберат в България. „Посолството ни в Стокхолм няма пари за билети” гласеше в най-общ смисъл съобщението на МВнР до медиите.
Вероятно, за да оправдае това официално становище от вторник, външният министър подчерта, че намесата на държавата този път е „еднократен акт, защото не искаме да създаваме прецедент, който да позволи на мошеници, измамници и престъпници, които са подвели нашите сънародници, да злоупотребят със системата, която създаваме”.
Николай Младенов побърза да обясни, че мотив на кабинета да действа „така светкавично и ефективно” е големият брой на хората, които в момента са в тежко положение в Швеция. Това създавало нарастващо социално напрежение на местата, където се намират българите.
„Работим много тясно с шведските власти на всички нива, за да може в най-скоро време да се осигуряването на този казус”, допълни още министърът и уточни, че днес към Стокхолм пътуват представители на МВР и на социалното ведомство, за да се включат в усилията за справяне с извънредната ситуация.
Един е работодателят, измамил българите в Швеция
Междувременно говорителят на българското външно министерство Весела Чернева каза за bTV, че посолството ни в Стокхолм полага необходимите грижи за българските граждани и се опитва да разреши проблема им. „Нашите колеги са предоставили елементарни условия - носят им вода, кафе, храна. Шведските власти пък са дали автобус, в който българите са нощували. Там има и временен санитарен възел”, допълни Чернева като подчерта, че хората са в безизходица точно, защото не са имали трудови договори.
Последните седмици стотици берачи на боровинки, предимно от България, разположиха импровизирани лагери в околностите на малък град в Швеция. Оказа се обаче, че работа няма, хората са излъгани и нямат средства да се приберат в родината. Така се стигна до окупирането на посолството ни в Стокхолм. По данни на външно министерство става въпрос за около 60 души.
Проблемът вече придоби и политическа окраска. Опозицията в шведския парламент настоя правителството да предприеме мерки във връзка за българските берачи - както в Швеция, така и на ниво ЕС.