Българските деца трябва да познават своята вяра. Във време, в което моралните категории стават все по-относителни и границите между добро и зло, редно и нередно - все по-размити, ние трябва да се върнем към традиционните християнски ценности, които векове наред и при най-тежки обстоятелства, са ни съхранили като народ и достойни личности. Загубят ли се общопризнатите и непреходни нравствени ценности у едно общество, то е обречено.
Така патриарх Неофит обобщи пътят пред България в дните на политически и икономически трудности. В първото си интервю, дадено за БТА Негово светейшество посочи, че финансовото състояние на църквата у нас не е по-различно от това на по-голямата част от населението. Вече няколко епархии били сериозно затруднени да изплащат и минимални заплати на свещениците си и техните осигуровки.
„В същото време в общественото пространство продължават да се разпространяват стереотипите, че БПЦ притежава несметни богатства, а духовенството тъне в разкош”, посочи патриархът.
Според него всяка криза - икономическа, екологична, политическа, социална е следствие от духовната криза, т.е. от отдалечаването от Бога. „В предишните векове, когато хората са затъвали в грехове ги е сполетявал мор, глад, война, суша, днес Бог допуска бедствия, съответстващи на съвременното развитие на човечеството и съвременните грехове. Но иначе причината е една и съща: за да се опомним, за да се върнем към доброто, към правдата, за да преосмислим приоритетите си, да преосмислим какво е стойностно и важно в този живот и какво суетно”, каза Негово светейшество.
В храмовете трябва да се влиза с вяра и упование, а не с входна такса, каза патриархът. „Ние, днешните българи, трябва да уважаваме волята и сърдечните стремежи на предците си, да поддържаме благолепието на храмовете и да възнасяме молитва и благодарение в тях”.
Попитан дали българинът разбира философията на Възкресение Христово, Неофит отговори, че в наше време поради греховете ни, поради нашата алчност, злоба, груб материализъм, подмяна на ценностите множество бедствия подлагат вярата ни на изпитание. „Възкресение Христово е празник на победата на живота над смъртта. Празник на победата на Божествената любов над греха и развалата. То е ново начало. Нова надежда”, каза българският патриарх Неофит.