„Свидетели сме на мащабен конфликт с голям исторически товар и емоции в двете крайности“ – с тези думи водещият на публицистичното предаване на bTV “120 минути“ Светослав Иванов започва гостуването си в първия епизод на подкаста "В Обетованата земя с Георги Милков" – проект на „24 часа“, в който специалният кореспондент на медията посреща събеседници по актуалната световна тема.   

„Наблюдавайки какво се случва в региона през последните години, както и войната в Украйна, Близкия изток започна да отстъпва от общественото и медийно внимание. Не знаем какво се случва в Сирия, Ирак, Ливан – останаха встрани от фокуса на медиите и потребителите на информация. В Израел през последните години имаше голяма политическа нестабилност с редуване на изборни процеси, дори повече от България. Видяхме стремеж на политическия елит, воден от Нетаняху, да проведе съдебна реформа, която да окрупни властта му. Това разпали искрите в израелското общество и се стигна до момент, в който през последните 9 месеца станахме свидетели на редица протести и разклащане на страната. Може би това е решаващият фактор за момента, който е избран от „Хамас“ за тази серия от терористични действия, които доведоха до отвратителни и трагични последици. 

От друга страна войната в Украйна има своето влияние – може би някой си е мислел, че може да отклони вниманието на западния свят от случващото се там, но когато се натрупва толкова много напрежение, тогава е много лесно огънят да бъде разпален от искри отвътре и отвън“ – заявява Светослав Иванов и допълва: 

„Държава с такава армия, стотици милиони за разузнаване, дистанционни картечни гнезда на границата, които са изключени с дронове, предупреждения, които не са достигнали до армията. Всички тези въпроси стоят и на тях ще бъдат търсени отговори, но в момента приоритетите са други.“   

Двамата събеседници коментират стратегията на двете страни и защо точно сега „Хамас“ предприе тези акции.   

„Както “Икономист” припомни наскоро - години наред израелската стратегия се базираше на наказание и въздържание – когато се случи нещо, се прилага сила, която не цели унищожаване на врага, а неговото отслабване, за да не си помисли отново да повтаря подобни атаки в следващите 5,10, 20 години. Точно такава беше стратегията при операцията срещу “Хизбулла” в Бейрут през 2006 г.

Ако целта на “Хамас” е била по този начин да привлече вниманието на света към проблемите на палестинците, това е дискредитиране на палестинската кауза. Защото цели, постигнати с такъв брутален терор, не знам как могат да бъдат аргументирани. Може да се окаже, че всичко това вреди и на палестинската кауза, което е жалко. Защото не всички палестинци могат да бъдат отъждествявани с „Хамас“ и „Хамас“ не представлява всички палестинци. 

Затварянето на Газа преди 16 години превърна този анклав в затвор под открито небе. Роди се цяло поколение хора, които живеят под окупация. Едно дете тогава, вече е мъж. Хората там живеят с мисълта, че са затворници, заради политиката на Израел. По този начин вътре в Палестина започват процеси на радикализация. На фона на общата радикализация в света, няма логически път, по който да се развият събитията в момента. 

Идва хаос, а неговите правила са свързани със стотици разклонения, които се комбинират помежду си, за да родят още повече хаос. И тук си мисля, че социалните мрежи имат голяма и решаваща роля – за подклаждането на напрежението. Навлизаме в периода на фалшиви новини, които се генерират от изкуствен интелект. Това ще обърка тотално представите на човечеството кое е истина и кое не. Затова самите социални мрежи трябва да носят отговорност. По отношение на Израел - Хамас, тепърва ще ставаме свидетели на тежка пропаганда, която радикализира”, казва Светослав Иванов.   

На въпроса „Какво предстои?“, Георги Милков и неговият гост са единодушни, че предстоят изключително тежки дни за Израел, както и много трагични дни за палестинците в Газа. 

Светослав Иванов цитира бившия израелски министър-председател Ехуд Барак за предизвикателствата пред Израел сега: „Има 4 големи въпросителни - Как да проведеш операция в зона с много заложници?; Как да избегнеш война на два фронта с Ливан?; Как да навигираш през времето, което напредвайки ще започне да ерозира международната подкрепа за Израел – фокусът ще се промени към страданията на палестинските цивилни жертви; Какво ще направи Израел утре, ако отстрани “Хамас”? Аз си мисля, че идва времето, в което трябва да решим израелско-палестинския въпрос, за да предотвратим появата на нов Хамас или възраждането на Хамас. Защото подобна организация може да бъде неутрализирана напълно само ако се неутрализира хранителната среда за нейната идеология”. 

В края на подкаста, двамата журналисти коментират и ролята на България в този конфликт, обединявайки се около тезата, че страната ни се ползва с добре име, както сред израелците, така сред палестинците и сред арабите. 

„Ще оценим в каква държава живеем – мирна, красива държава, в която можем да работим, да се развиваме и да мечтаем. Да, трябва да сме взискателни към политиците, но имаме основното – мира и спокойствието. На много места няма мир, спокойствие и вяра в утрешния ден. България има много добра дипломация и експертиза, исторически връзки и най-важното – уважението и на израелци, и на палестинци. Страната ни може да бъде водач в процеса в позицията на ЕС в момента, защото ЕС е голям икономически играч, но трябва да организира спешно дебат за своята геополитическа роля“, завършва водещият на „120 минути“.  

Целият разговор в подкаста „В Обетованата земя с Георги Милков“ може да изслушате тук.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement