Въвеждат специален договори, за наемане на стажанти. Задължително ще им се плаща не по- малко от минималната заплата.

Ситуациите, в които работодател наема на стаж млад човек с придобита професия или специалност, без да сключва договор с него и без да му плаща - остават в миналото.Предложения за промени в Кодекса на труда регламентират изрично що е то стажуването.

Създава се специален договор. Той ще се сключва между работодател и млад човек до 29-годишна възраст, който има диплома, но няма опит.

„Да защитим младите хора и през времето, в което стажуват да се счита за трудов стаж, да получават и възнаграждения", обясни Стефка Лиманска от Министерство на труда и социалната политика.

Предвижда се договорът за стаж да е за срок от 6 до 12 месеца. С него ще се определя мястото на работа, размерът на отпуска и възнаграждението, което не може да бъде по-малко от минималната заплата за страната.

За 25-годишната Елизабет промените са крайно наложителни. В момента тя приключва стажа си, с който прави първи крачки в "управлението на човешките ресурси". „Един стажант точно по този начин се стимулира нещо да научи, за да може се реализира", смята тя

Синдикатите настояват изрично да се запише, че договорът за стажуване е трудов и освен заплата се дължат и осигуровки. „Ще възникнат съмнения и основания на работодателя да откаже да плаща осигурителни вноски", посочи Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ

Предложенията не предвиждат допълнително възнаграждение за служителите, които ще обучават стажанти. Но има изискване към наставниците - да имат не по-малко от 3 години опит. „Заплащането, което трябва да бъде допълнително, също трябва да бъде регламентирано", е позицията на Божидар Данев от БСК.

В 14 дневен срок от приключване на стажа шефът ще трябва да издава препоръка, която да служи на стажанта при кандидатстване за работа.