Протестни подписки са организирани в цялата страна срещу идеята сигнали за спешна помощ да се подават с sms-съобщения до спешните центрове. Срещу предложението за промени в Закона за Националната система за спешни повиквания се обявиха и лекарите и фелдшерите в Русе. Те са категорични, че това ще създаде пречки за ефективната им работа.

В 120 знака, колкото съдържа едно кратко текстово съобщение, пациентът трябва да обясни едновременно какво му е и къде се намира. На практика това е невъзможно, казват русенските лекари.

Според фелдшера Боян Българинов чрез съобщение не може да се съобщи състоянието на пациента, къде и в какво състояние е намерен, дали е ударен, дали диша, или не. „С SMS как ще съобщиш? Мисля, че трябва да има някой да реагира, да подаде сигнала”, коментира Българинов.

„Един спешен SMS, каквото и да съдържа той, дори и думата „умирам" не означава абсолютно нищо. Може да бъде пратен от психично болен, може да бъде невроза, може да бъде всичко. Съобщенията нямат филтър, както в момента нашите адреси имат филтър, от диспечер, от телефон 112”, коментира д-р Недка Дикова, член на УС на Асоциацията на работещите в Спешна медицинска помощ.

За по-малко от седмица са събрани над 3120 подписа на лекари от Спешна помощ от цялата страна, които са срещу приемането на съобщенията. Към тях са се присъединили и медиците от Русе.

По думите на д-р Дикова, практика на спешни съобщения няма в нито една страна. „Ако има такава, тя е за глухонеми, а те са в специален регистър”, обясни Дикова.

Лекарите настояват предложението да се преразгледа. Заедно с това те искат по най-бърз начин да се приеме категоризация на адресите, а повикванията да се делят на спешни и неотложни.