Евакуация заради пожара над Стара Загора и глътка въздух в Сакар и във Варненско – повече от денонощие стотици огнеборци и доброволци се борят с огнищата в цялата страна.

Добрата новина е, че големият пожар в Сакар е локализиран – 20 коли на пожарната държат под контрол периметър от над 10 километра.

След инфарктна вечер във Варненско, ситуацията там също се успокоява, но огънят до магистрала „Хемус“ може да се разрази за трети, тъй като има вятър.

Вече 20 часа пожарникари, горски служители, доброволци и тежка техника от ТЕЦ „Марица Изток 2“ се борят с огнената стихия над Стара Загора, в местността 7-ми километър.

„За съжаление не можем да уточним, каква част от горската площ е засегната, защото не сме влезли вътре в пожара – знаете, имаше гърмежи. През нощта и в тъмната част мога да кажа, че периметърът и площта на пожара е ориентировъчно около седем хиляди декара“, обяснява инж. Иван Чергеланов, директор на ДГС-Стара Загора.

Още преди изгрев слънце стотици се притекоха на помощ.

„Имаше инструктаж. Имаше всичко. Имаше осигурени лопати. Вода ни докараха и продължаваме. Отдолу хората ни носят храна – банички. Помощ има всякаква“, твърди доброволецът Виктор Янчев.

 

„Цялата налична техника, с която разполагаме, е мобилизирана и всичко е насочено да бъде изгасен този пожар“, категоричен е секретарят на общината Николай Диков.
Живеещите в местността бяха евакуирани още вчера и само една необитаема къща изгоря. Според огнеборците времето днес е благоприятно за гасене на пламъците в гората. До второ нареждане в сила остава обявеното частично бедствено положение в Старозагорско.

На този фон добрата новина дойде от Сакар планина, където пожарът беше ограничен и за пръв път от четири дни прогнозите са оптимистични. Въпреки това остава риск от разпалване на огнища заради високите температури и вятъра, който на моменти е много силен.

„В селата Михалич, Студена, Щит и Пашово пожарът е ограничен с просеки, направени с помощта на тежка верижна техника. Локализиран и потушен е огънят и в селата Лисово и Левка“, поясни старши комисар Любомир Баров. Пожарникарите обаче ще обикалят района през следващите няколко дини.

Последиците от бедствието за региона са пагубни, застрашени са цели отрасли, като най-пострадали са животновъдите. Днес местната власт се събира да гласува спешна помощ за тях.

„Целта е да ги подпомогнем във времето, докато държавата им отпусне средства, за да могат да изкарат зимата“, обяснява кметът на Свиленград Атанас Карчев.

Опасността за населението във Варненско също е елиминирана, а магистрала „Тракия“ е отворена за движение, след като вчера беше затваряна на два пъти заради пожарите.

„Предвид неблагоприятните метеорологични условия е напълно възможно огънят да възникне отново, тъй като високите температури са придружени от силния вятър. Това е изключително неблагоприятно. Екипите, които работеха вчера, ще продължат да работят и днес с проверка на огнищата, на които работиха и в дълбочина, но периметърът никак не е малък. Хората, с които ние разполагаме и можем да наблюдаваме местата, не могат да покрият абсолютно всичко огнище, което би могло да се възобнови“, обясни главен инспектор Стоян Стоянов, началник сектор „Пожарна и спасителна дейност“ в РДПБЗН-Варна.

По темата работиха Теодора Христова, Дани Атанасова и Йордан Фотев.