ДПС търси препозициониране и промяна, за да стане по-приемлив коалиционен партньор. Така вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин коментира трусовете, обхванали Движението за права и свободи в последните седмици.

Според него не бива да се подценява често спряганото геополитическо обяснение за кризата в ДПС – че тя е отражение на външнополитическите интереси на Русия и Турция, които се месят в политическия живот у нас. По думите на Калфин тази теза е важна, но не е причина за ситуацията в ДПС.

Управлението на Лютви Местан е било прието като заплаха за Движението от управлението на партията, което е наложило и свалянето му от ръководната длъжност, смята Калфин.

Вицепремиерът призна, че ако беше на мястото на външния министър на страната – Даниел Митов, вероятно щеше да привика турския посланик Сюлейман Гьокче у нас. Според Калфин, Местан трябва да обясни поведението си, както и защо прекара време в турското посолство в страната, „за да осигури сигурността си”.

По думите на вицепремиера вмешателството на други страни във вътрешната политика на една държава е недопустимо.

„Ако имаме служби (за сигурност –б.ред.), те би трябвало първи да са узнали за нещата, които се говорят в медиите – има ли ислямизация у нас, изпращат ли се пари от Близкия изток. Ако тези твърдения, представени в медиите, са верни, би трябвало съответните структури да са предприели необходимите мерки”, смята министърът на труда и социалната политика.

АБВ е най-предвидимият участник в това управление, смята зам.-председателят на партията. Според него решението на партията да не подкрепи преразпределението на бюджета за 2015 г. е било продиктувано от липсата на диалог между коалиционните партньори, която ГЕРБ е трябвало да инициира. „Разговорът дори не е за парите, а за метода, по който се разпределят”, допълни Калфин.

Вицепремиерът изрази мнение, че до предсрочни избори ще се стигне, само когато ГЕРБ реши това.

Създадена е работна група между експерти от ведомството на енергийния министър Теменужка Петрова и от министерството на труда и социалната политика, която работи по т.нар. план „Б” – какво може да се направи, ако след либерализацията на енергийния пазар от 1 април цената на тока поскъпне твърде много.

„За момента можем само да гадаем и да се осланяме на чуждия опит”, заяви Ивайло Калфин.

Министърът на труда и социалната политика заяви, че броят на бедните в страната намалява и като процент, и като абсолютна бройка. Въпреки това твърде много хора не усещат да живеят по-добре.

Калфин разясни защо според него справянето с демографската криза е много по-голям въпрос от детските надбавки или „ДДС-то на памперсите”. В демографската криза влизат раждаемостта и смъртността, също както и миграцията на населението. В последните години много българи в детеродна възраст напуснаха страната, допълни той.

По думите на министъра на труда и социалната политика той ще настоява Министерски съвет да започне да провежда публично обсъждане на темата веднъж годишно.