Отрезвяваща мярка за шофьорите е приета в закона преди 4 месеца. Колата ви може да бъде спряна от движение за 30 дни в момента, в който полицаите ви пипнат с алкохол зад волана или нямате книжка. Няма значение дали колата е собственост на човека, който я е карал. Практиката на столичните полицаи е да спират колата от движение за 30 дни в случаите, когато тя е собственост на нарушителя, а когато е чужда – за 15 дни.
От лятото до сега 5000 собственици на автомобили са станали временно пешеходци. Сред тях има и чужденци, заловени с алкохол. Според статистиката най-активни в прилагането на мярката са варненските полицаи. От колите със софийска регистрация също са спрени над 600. Който кара спряна от движение кола, го заплашва глоба от 100 до 300 лв.
Според експерти по пътна безопасност това не е достатъчно. Практиката в страните от ЕС е да се свалят регистрационните табели. Засега такава мярка в нашия закон липсва, но и така той дисциплинира шофьорите.
„Това им въздейства върху тях и все по-малко нарушения се извършват в тази посока. Моята малка мечта е да имаме месец без жертва”, заяви шефът на КАТ-София Богдан Милчев.
За да пусне колата си в движение, човек трябва да се реди на опашките в КАТ и да плати 3 лева за връщането на талончето. С 20 на сто са намалели водачите, шофирали под въздействие на алкохол на национално ниво. В София тази година 500 души по-малко са дали положителна пробра на дрегера и то при двойно повече проверки.
Не по-малко опасни са хората, които карат без да имат книжка. В София намалението е драстично, а в страната е с около 10 на сто.
Недостатъкът при принудителното спиране на колите е, че ако дрегерът на полицаите отчете грешно и кръвната проба покаже под 0,5 промила, то вие ще сте невинни, но колата ви пак ще е спряна от движение.