Лекарският съюз и пациентски организации обвиниха Здравната каса, че е отпуснала с една пета по-малко направления на личните лекари за второто тримесечие на годината, в сравнение с предходното.
Според личните лекари, това ще доведе до влошаване на здравето на пациенти, които имат нужда от второ мнение.
Тревожната новина идва след обобщени протоколи подписани от здравната каса и от лечебните заведение за извънболнична помощ, в които пише, че е намален броя на направленията за консултация и изследвания.
„Категорично твърдим, че за периода април, май, юни, средствата, които са разпределени между лечебните заведения в извън болничната помощ, са по-малко с 20%”, посочи д-р Галинка Павлова, зам.-председател на лекарския съюз.
От Националната здравно осигурителна каса отговориха с прессъобщение, което показва справка за отпуснатите направления за първото и второто тримесечие. Данните показват, че разлика няма. Съсловната организация, обаче не вярва на таблицата.
Д-р Павлова посочи, че в касата има проблем с достоверността и го заявявам съвсем отговорно. Личните лекари също имат своите тревоги. Д-р Гергана Николова описа следната ситуация: „Представете си едно дете, което е болно, има нужда да му се направи рентгенова снимка заради пневмония, ако е свършил лимита да се наложи да плащат. Представете си, че тези хора нямат пари да платят една рентгенова снимка.”
Новината за намаляващите направления притеснява хронично болните пациенти, като Росица Бакалова, която е хипертоник. По думите й едно от най-важните неща е да се получи навременна консултация от голям специалист, защото последиците са сериозни инсулти и инфаркти.
Докато лекари и каса се разберат кой е прав, пациентите се надяват на направленията да не се гледа като на бройка, а като на шанс за здраве.